czwartek, 18 kwietnia, 2024

Wielkopolska: Uczniowie szkół średnich wspierają transplantację

– Przeszczep organu to najbardziej skuteczna metoda ratowania życia w sytuacji, gdy medycyna okazuje się bezradna – mówi marszałek Marek Woźniak. Samorząd Wielkopolski jest stałym partnerem kampanii “Drugie życie” 16 czerwca odbędzie się finał 13. edycji kampanii.

Według danych Poltransplantu w 2020 r. w Polsce wykonano w sumie 1177 przeszczepów od zmarłych w dawców, w tym 717 przeszczepów nerki, cztery – nerki i trzustki, 262 – wątroby, 146 – serca, i 48 – płuca. Dla porównania – w całym 2019 r. w Polsce wykonano 1473 przeszczepy od dawców zmarłych.

Aby systematycznie poprawiać te statystyki, a co za tym idzie – ratować ludzkie życie, od 2009 r. organizowana jest kampania „Drugie Życie”, wspierająca i promująca działania na rzecz transplantacji i świadomego dawstwa narządów. Przez 13. edycji, do czerwca 2021 roku, w projekt włączyli się uczniowie z 912 szkół średnich z Wielkopolski i ośmiu innych województw, których działania doprowadziły do rozdania mieszkańcom 1,2 mln. oświadczeń woli.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, uczniowie biorący udział w akcji zostali zmuszeni do aktywności zdalnej. Mimo to pozostaną po nich trwałe ślady, które będą przypominać o tym, jak ważna jest transplantacja – przykładem takiego działania może być graffiti przy ul. Hetmańskiej w Poznaniu, które wykonali uczniowie „Marcinka” – I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

W środę 16 czerwca o godz. 10 przyjdzie czas na finał 13. edycji kampanii „Drugie życie”, podsumowanie oraz nagrodzenie najbardziej aktywnych i pomysłowych uczestników. Podczas spotkania finałowego organizatorzy akcji, marszałek Marek Woźniak i przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego nagrodzą laureatów tegorocznej edycji kampanii „Drugie życie”. Otrzymają oni czek charytatywny o wartości 2 tys. zł, który będą mogli przekazać na dowolny cel dobroczynny.

– To był trudny rok dla transplantacji, dlatego tym bardziej musimy pamiętać, że przeszczep organu to najbardziej skuteczna metoda ratowania życia w sytuacji, gdy medycyna okazuje się bezradna – podkreśla Marek Woźniak. – Im większej grupie młodych ludzi to uświadomimy, tym większa nadzieja na przyszłość i pozytywne zmiany.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest nieprzerwanie partnerem kampanii społecznej „Drugie życie” od momentu przyjęcia dokumentu „Partnerstwo dla transplantacji” w 2010 r. i wspiera ją również finansowo.

Strona głównaPoznańWielkopolska: Uczniowie szkół średnich wspierają transplantację