złożenie kwiatów na grobie generała Taczaka fot. WBOT

Wielkopolska: Terytorialsi złożyli kwiaty na grobie generała Taczaka

2 marca przypada 61. rocznica śmierci gen. bryg. Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego i patrona 12.Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze tradycyjnie złożyli kwiaty na jego grobie.

Na sztandarze wielkopolskiej jednostki znajdują się inicjały gen. bryg Stanisława Taczaka, a jego imię jednostka nosi od 2019 roku. Stało się to dzięki staraniom żołnierzy i ich dowódcy pułkownika Rafała Miernika. Generał jest dla terytorialsów ucieleśnieniem żołnierskich cnót, a także godnym naśladowania społecznikiem i naukowcem. Oddając cześć pamięć pierwszemu dowódcy powstania wielkopolskiego, przedstawiciele jednostki złożyli wiązanki kwiatów na grobie generała na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu.

Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 r. w Mieszkowie. W stopniu majora dowodził Powstaniem Wielkopolskim w jego początkowym okresie. Po wyzwoleniu Wielkopolski brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. W stopniu pułkownika dowodził wtedy XXXIV Brygadą Piechoty oraz 17 Wielkopolską Dywizją Piechoty. We wrześniu 1939 roku już jako generał dostał się do niemieckiej niewoli. Z obozu jenieckiego został uwolniony w kwietniu 1945 roku. Zmarł w Malborku 2 marca 1960 roku. Jego prochy wróciły do Poznania w 1988 roku i pochowane zostały na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Za swoje zasługi został odznaczony został m.in. Orderem Orła Białego, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz Kawalerem Legii Honorowej.

12WBOT

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze