Wielkopolska: Terytorialsi “Zjednoczeni Krwią”

zbiórka krwi Zjednoczeni krwią fot 12WBOT

100 mundurowych oddało krew w akcji „Zjednoczeni Krwią”, którą zorganizowali żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Zaprosili do niej wszystkie służby mundurowe i zebrali 45 litrów krwi.

Klub honorowych dawców krwi bardzo prężnie działa w całej wielkopolskiej brygadzie WOT. Wielu z żołnierzy po rozpoczęciu służby stało się także honorowymi dawcami krwi. Co kwartał organizowana jest także akcje pod nazwą „4 pory roku”, gdzie każdy z krwiodawców otrzymuje 1/4 pamiątkowego medalu i dopiero po 4 donacjach będzie mógł pochwalić całym unikatowym trofeum.

Tym razem jednak ze względy na okres wakacyjny, duże niedobory krwi w Regionalnych Centach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa do akcji zostały zaproszone wszystkie służby mundurowe. Sama akcja odbyła się na terenie skwierzyńskich koszar, gdzie stacjonuje 151 batalion lekkiej piechoty wchodzący w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na apel terytorialsów odpowiedzieli żołnierze z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 35. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, 5. Pułku Artylerii, Żandarmerii Wojskowej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze, strażacy, leśnicy a także policjanci oraz funkcjonariusze Służy Więziennej. Stacje krwiodawstwa zaznaczają, że – mimo pandemii – to bezpieczny proces. Na każdym etapie oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku.

– Krwiodawstwo to szlachetny czyn, którym możemy uratować ludzkie życie, zdrowie – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady OT, a jednocześnie krwiodawca. – Naturalnie wpisuje się w misję Sił Zbrojnych w tym WOT. Dziś Terytorialsi wspólnie z przyjaciółmi z innych formacji służb mundurowych oddali 45 litrów krwi. Jestem dumny z moich żołnierzy, świadomych i odpowiedzialnych obywateli.

To jedna z kolejnych duża inicjatywa żołnierzy-krwiodawców, ale z pewnością nie ostatnia, bo jak wiadomo, krew jest na wagę złota i szybko staje się deficytem w bankach krwi.

– Ta akcja to niesamowite przeżycie, nie spodziewałem się, że tak wiele koleżanek i kolegów w mundurze odpowie na nasz apel. Oddając krew czułem niesamowitą aurę i siłę tego przedsięwzięcia. Dla mnie będzie to wielka motywacja na przyszłość – tak swoje wrażenia opisał szer. Artur Zarzecki jeden z najbardziej zasłużonych krwiodawców, który w trakcie akcji został odznaczony medalem „Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” (dotychczas oddał 27,5 litra krwi).

Oprócz samego oddawanie krwi w czasie akcji można było obejrzeć pokaz wyszkolenia żołnierzy WOT zobaczyć sprzęt wojskowy, wystawę historyczną, a także skosztować wojskowej grochówki. Każdy z krwiodawców otrzymał pamiątkową statuetkę.

– Naszym celem podczas akcji „Zjednoczeni Krwią” była zbiórka 100 donacji od przedstawicieli wszystkich służb mundurowych i to się właśnie udało! – podsumowuje ppor. Damian Misterski, koordynator akcji.

Akcja tak spodobała się zaproszonym służbom, że postanowili zorganizować następna edycję “Zjednoczonych krwią”. Gospodarzem będzie straż pożarna.

Podziel się: