Wielkopolska: Terytorialsi zapraszają na festyny

przysięga terytorialsów fot. 12WBOT

Prezentacja sprzętu wojskowego oraz możliwość rozmowy z rekruterami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tegoroczne Święto Wojska Polskiego będzie obchodzone 14 i 15 sierpnia w całym regionie na festynach i piknikach.

Terytorialsi będą czekać na spotkanie aż w siedmiu lokalizacjach. Hasłem tegorocznego święta jest „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – dlatego podczas uroczystości będzie można także spotkać się z żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i dowiedzieć się, jak wygląda służba w WOT oraz jakie warunki należy spełnić, by zostać terytorialsem.

W miasteczkach mundurowych do dyspozycji będą rekruterzy. To żołnierze – ochotnicy, którzy pełnią służbę co najmniej rok. Każdy, kto rozważa służbę wojskową w WOT, może skorzystać z ich doświadczenia. Na co dzień biorą udział w szkoleniach wojskowych i są przygotowani do udzielenia wyczerpujących informacji na temat życia w armii. Rekruterzy pomogą również w przejściu całej procedury (w tym w wypełnieniu dokumentów) prowadzącej wprost do koszar.

Gdzie będzie można spotkać żołnierzy 12 WBOT? W sobotę między godziną 11.00 a 17.00 mieszkańcy Piły mogą wybrać się na Stadion Miejski przy Okrzei, gdzie zostanie zbudowane miasteczko mundurowe. Na miejscu czekać będą m.in. żołnierze 122 batalionu lekkiej piechoty z Dolaszewa, którzy zaprezentują swój sprzęt, a także żołnierze szczecińskiej 12 Brygady Zmechanizowanej, 100. batalionu łączności z Wałcza, US Army oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

W Gnieźnie z kolei w sobotni wieczór nad jeziorem Winiary wystartuje bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, a w niedzielę, między 12.30 a 15.30 będzie się można spotkać z terytorialsami i grupą Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno na terenie dawnych koszar przy ulicy Wrzesińskiej.

W niedzielę od 11.00 do 18.00 będzie działało także miasteczko mundurowe w Kobylinie na Stadionie Miejskim przy ulicy Strzeleckiej. Wśród atrakcji jest tam prezentacja sprzętu wojskowego (w tym Bezzałogowego Systemu Powietrznego FlyEye) i czy pokaz dynamiczny w wykonaniu żołnierzy 124 blp ze Śremu. Swoje wyposażenie zaprezentuje także 16 batalion remontu lotnisk z Jarocina.

Z rekruterem 12 WBOT będzie można porozmawiać w niedzielę także w Kaliszu podczas akcji krwiodawstwa Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Namiotu wielkopolskiej „Dwunastki” będzie stał przy ulicy Księdza Piotrowskiego 13 od godziny 9.00 – 13.00.

Swoje bramy w niedzielę otworzy również poznańskie Muzeum Broni Pancernej i tam również pojawią się żołnierze 12 WBOT między godziną 10.00 a 16.00. W programie znajdą się takie atrakcje, jak prezentacja historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego, prezentacja grup rekonstrukcji historycznej, a także poczęstunek.

Do wspólnego świętowania zapraszają również lubuscy terytorialsi ze 151 blp ze Skwierzyny. W sobotę będą w parku Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji w Witnicy, a w niedzilę w Strzelcach Krajeńskich na promenadzie nad jeziorem.

12 WBOT

Podziel się:

Ostatnio dodane: