Wielkopolska: Terytorialsi walczą o stopnie podoficerskie

sonda fot. DWOT
Żołnierze terytorialnej służby wojskowej 12 WBOT walczą o dwie belki – trwa kurs podoficerski „Sonda”. Po raz pierwszy za organizację części praktycznej dla swoich żołnierzy odpowiada wielkopolska brygada.

Na kurs w Szkole Podoficerskiej „Sonda” przyjęto 27 kandydatów z 12 WBOT. Szkolenie rozpoczęło się e-learningiem, który był preludium do dalszej części zmagań o stopień kaprala. Część praktyczna w Skwierzynie rozpoczęła się 6. czerwca i do tego momentu ubyło już 5 żołnierzy…
– Nie można zakładać, że wszyscy kandydaci otrzymają promocję podoficerską – tłumaczy st.chor. sztab. Jacek Kaźmierczak, starszy podoficer dowództwa 12 WBOT. – Na taki stopień trzeba naprawdę zasłużyć. Ci ludzie mają zostać w przyszłości dowódcami drużyn i sekcji, a to oznacza, że będą odpowiadać za swoich żołnierzy i stawiać im zadania. Muszą nauczyć się przywództwa.

Najbardziej wymagającym elementem w wyszkoleniu podoficera jest taktyka. Tym razem na zadania trzeba było spojrzeć z perspektywy instruktora – dowódcy. Ponadto przyszli podoficerowie uczą się pracy na mapie, interpretacji rozkazu bojowego oraz sporządzania planów pracy. Większość czasu kursanci spędzili w terenie, jednak gdy wracali do koszar – uczyli się m.in. musztry i metodyki.

– Początkowo myślałam, że droga do kaprala będzie nieco łatwiejsza – mówi szer. Magdalena Gieszczyńska, słuchaczka kursu. – Okazało się, że przełożeni są bardzo wymagający, ale dzięki nim wiele się uczymy. Gdy piszemy sprawdzian, skala jest dwustopniowa: albo otrzymasz ocenę niedostateczną albo bardzo dobrą. Cieszę się, że tu jestem. Chcę dać z siebie wszystko.
– Długo czekałem na swój moment i w końcu udało się! – dodaje szer. Karol Wozikowski. – Zakwalifikowałem się na kurs podoficerski. Chciałbym poszerzać swoją wiedzę wojskową i spełniać się jako dowódca drużyny.

Ale aby zostać podoficerem, nie wystarczy samo ukończenie kursu. Trzeba jeszcze zdać egzamin końcowy, a to także nie jest łatwe zadanie. Poziom wiedzy i umiejętności dowódcze sprawdzać będą instruktorzy 12 WBOT oraz instruktorzy ze szkoły podoficerskiej. Ale za to zwieńczeniem wszystkich wysiłków będzie uroczysta promocja i otrzymanie upragnionych dwóch belek…

12WBOT, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: