Paczka dla powstańca fot. 12WBOT

Wielkopolska: Terytorialsi dostarczają paczki powstańcom

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady OT przemierzają Wielkopolskę, by dostarczyć mieszkającym tu powstańcom warszawskim paczki z polską żywnością. Akcja ma wymiar ogólnopolski.

Paczki trafiają do ponad tysiąca powstańców warszawskich, którzy 76 lat temu walczyli o wyzwolenie Warszawy i mieszkają w Polsce. Celem akcji jest pokazanie wielowymiarowości patriotyzmu. Oprócz wartości duchowych, patriotyzm przejawia się również jako świadomość konsumencka, ponieważ w powstańczych paczkach znajduje się żywność krajowa i lokalna.

Inauguracja programu, która miała miejsce we wrześniu, jest symbolicznym podziękowaniem Powstańcom Warszawskim. Jak podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk “To wyraz wdzięczności w wymiarze symbolu dla powstańców, których trud, wysiłek i determinację staramy się podkreślać każdego dnia zarówno w wymiarze wsparcia finansowego, jak i podarunkowego, i symbolicznego jak ten”.

W dostarczaniu paczek pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którym bliska jest idea Państwa Podziemnego. Do akcji przyłączyli się żołnierze 12 WBOT. Odwiedzili bohaterów powstania, którzy mieszkają na terenie Wielkopolski.
– Kombatanci są dla nas bardzo ważni, dlatego cieszymy się, że możemy na chwilę wywołać uśmiech na ich twarzach – tłumaczy szer. Marcin Mrówka z 12 WBOT, odpowiedzialny za kontakt z kombatantami.

To nie pierwszy raz, kiedy wielkopolscy terytorialsi działają na rzecz kombatantów.
– W trakcie pandemii covid-19 monitorujmy stan i potrzeby tych osób. Pozostajemy w kontakcie z ich opiekunami i rodzinami, dostarczamy posiłki, leki, czy paczki żywnościowe – wylicza szer. Mrówka. – Takie spotkania to z kolei dla nas żywa lekcja historii.

Żołnierze z wielkopolskiej brygady odwiedzili m.in. por. Krystynę Trzebiatkowską, pana Zbigniewa Secomskiego, mjr. Janusza Gundermana, czy por. Jadwigę Górę. Akcja wpierana jest również przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Inauguracja akcji „Paczka dla Powstańca” odbyła się 30 września w siedzibie KOWR w Warszawie. „Paczka dla Powstańca” to najnowsza odsłona promocji polskiej żywności organizowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który przygotował paczki złożone tylko z wyrobów rodzimych producentów. Artykuły – łącznie blisko 19 000 szt. – zostały przekazane nieodpłatnie przez krajowych wytwórców żywności. W akcję zaangażował się także Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR), Związek Powstańców Warszawskich oraz Wojska Obrony Terytorialnej, które zapewniają dystrybucję paczek.

WBOT, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze