Wielkopolska: Tegoroczne dożynki odbędą się w… internecie

dożynki fot. UMP

Jak poinformował marszałek Marek Woźniak, pandemia uniemożliwia zorganizowanie tradycyjnych Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich. Dlatego samorząd Wielkopolski postanowił przenieść je do… internetu.

Właśnie wystartowała kampania dożynkowa online #MamyChleb. Może wziąć w niej udział każdy chętny, w całym regionie i w dowolnym czasie. Jej tematem i motywem przewodnim jest chleb – główny bohater i centralny element obrzędów dożynkowych.
– Chleb to symbol obfitości i rodzinnego domu, gdzie poznajemy jego smak i uczymy się nim dzielić – mówi marszałek Marek Woźniak. – Smak, który towarzyszy nam codziennie przez całe życie.

Zwykle smak chleba z tegorocznej mąki uczestnicy obrzędów poznawali podczas realnego spotkania, kiedy dzielili się nim podczas uroczystości dożynkowych. Tym razem wszyscy mieszkańcy Wielkopolski będą mogli podzielić się chlebem wirtualnie, a akcje, które to umożliwiają, są oznaczone dożynkowym logotypem i hashtagiem #MamyChleb.

Sa też dożynkowe konkursy: pierwszy z nich, „Podziel się zakwasem” (#ZakwasNaChleb #PodzielSieZakwasem), zachęca do samodzielnego pieczenia chleba i poznawania jego historii, a także do dzielenia się własnymi przepisami na chleb i właśnie zakwasem. Wystarczy dodać zdjęcie swojego wypieku z hashtagami #MamyChleb i #DożynkiWielkopolskie2021, by zawalczyć o cenne nagrody, takie jak robot do wyrabiania ciasta na chleb, foremki do wypieku, koszyk do wyrastania ciasta czy zestaw ekologicznych mąk.

Z kolei akcja „Dekoracje dożynkowe” (#DożynkoweDekoracje #WieniecDożynkowy) zachęca do samodzielnego przygotowania wieńców dożynkowych i dekorowania domów i ogrodów letnimi plonami wielkopolskiej ziemi: ziołami, kwiatami, zbożami, krzewami, trawami czy owocami.

Od dziś aż do 17 września informacje i relacje z akcji będzie można znaleźć na profilu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu na facebooku oraz na kanale YouTube UMWW „Wielkopolska:ZOOM”.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: