wysadzony bankomat fot. policja

Wielkopolska: Sprawcy wysadzeń bankomatów w areszcie

Są podejrzani o sześć włamań do bankomatów na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego, pomorskiego, śląskiego i dolnośląskiego oraz kradzież 1,5 mln zł w gotówce. Właśnie zatrzymali ich poznańscy policjanci.

W Wielkopolsce od kilkunastu miesięcy zdarzają się wysadzenia w powietrze bankomatów i kradzież gotówki. Jak się jednak okazuje – to problem nie tylko naszego regionu. Bankomaty były okradane także w województwach lubuskim, pomorskim, śląskim i dolnośląskim.

Na trop grupy przestępczej wpadli policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu. Zdobyli informacje o jej członkach, o metodzie działania oraz o sposobach ukrywania się lub zacierana tropów – zebrali także dowody, które Prokuratura Okręgowa w Poznaniu uznała za na tyle mocne, by zdecydować o zatrzymaniu podejrzanych.

i tak policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, przy wsparciu jednostek kontrterrorystycznych z Poznania, Gorzowa, Wrocławia i Szczecina, wkroczyli w czwartek do wytypowanych mieszkań oraz domów na terenie województwa lubuskiego. Zatrzymali w nich czterech mężczyzn podejrzanych o włamania: Mariusza G, Marka S, Sławomira B. oraz Krzysztofa R.

Wszyscy są recydywistami. Poznali się w różnych zakładach karnych w Polsce, gdzie odsiadywali wyroki za przestępstwa kryminalne. Po wyjściu z więzienia utrzymali kontakt i wspólnie opracowali plan okradania bankomatów za pomocą mieszanin gazowych. Łącznie zrabowali 1.5 mln zł w gotówce.

Policjanci podczas zatrzymania podejrzanych i przeszukania ich domów znaleźli 100 tys. euro w gotówce, a także samochód i narzędzia służące do włamań. Na podstawie zebranych dowodów prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu przedstawili zatrzymanym zarzuty włamań przy wykorzystaniu metody wybuchowej.

Sprawcy działali w warunkach recydywy i na wniosek policji i prokuratury sąd rejonowy w Poznaniu aresztował wszystkich zatrzymanych. Grozi im do 10 lat więzienia.

KWP