PKS Gniezno 2 fot. Raf24~commonswiki

Wielkopolska: Samorządy nie chcą nowych połączeń autobusowych?

Z 20 mln przeznaczonych przez władze województwa na przywracanie połączeń autobusowych w miastach i wsiach Wielkopolski wykorzystany zostanie zaledwie… milion. Dlaczego?

O dopłatę mogły się starać wszystkie wielkopolskie samorządy na połączenia, które nie funkcjonują od co najmniej trzech miesięcy. Takich połączeń z pewnością w Wielkopolsce nie brakuje, a jednak tylko 16 samorządów – 12 gmin i 4 powiaty -złożyło wnioski o przyznanie dotacji. I na uruchomienie wskazanych przez nie połączeń zostanie wydany zaledwie 1 milion złotych z 20 przeznaczonych na nasz region. Dzięki nim zostanie przywróconych 105 połączeń.

Jak na Wielkopolskę to jednak mało, jak pisze “Głos Wielkopolski”. Ale samorządy niechętnie występują o tę dotację, bo zasady jej przyznawania są bardzo uciążliwe. Przede wszystkim trzeba o nie występować co roku, a znacznie bardziej zasadne byłoby na przykład co 5 lat. Samorządy muszą przecież wyłożyć także własne środki na te połączenia, zainwestować w infrastrukturę – przystanki, dworce, kasy – a na jeden rok gwarancji dopłat to się po prostu nie opłaca. Bo co z tym wszystkim zrobić za rok, gdy się okaże, że dofinansowania nie będzie?

W programie nie ma też żadnych wymogów jakościowych. A powinny być, żeby skłaniać samorządy do inwestowania w nowoczesne, przyjazne dla środowiska i wygodne dla ludzi pojazdy. Inaczej trudno będzie przekonać tych, którzy przesiedli się do samochodów, by znów jeździli autobusami.

Czy te braki zostaną uzupełnione w programie w roku przyszłym? To się dopiero okaże. jeśli jednak tak się stanie, z pewnością więcej wielkopolskich gmin i powiatów będzie mogło skorzystać z dotacji.

Głos Wielkopolski, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze