sobota, 24 lutego, 2024

Wielkopolska: Samorząd zapowiada oszczędności. “Ograniczenie oświetlenia od 1 grudnia”

Wyłączone oświetlenie zewnętrzne zabytkowych kościołów, krótszy czas oświetlenia katedry, mniej świateł na Jarmarku Bożonarodzeniowym i skromniejsze dekoracje świąteczne. zaczyna wprowadzać program oszczędnościowy.

Jak poinformował urząd miasta na swojej stronie, od początku grudnia wyłączone będzie oświetlenie zewnętrzne zabytkowych kościołów w centrum Gniezna: św. Michała, św. Trójcy, św. Jana i oo. Franciszkanów. Oświetlenie katedry będzie włączane krócej: od zmierzchu do godz. 23.00, a nie do 1.30, jak to było do tej pory. Wyłączone będzie również oświetlenie budynków użyteczności publicznej, czyli Urzędu Miejskiego w Gnieźnie oraz Szkół Podstawowych nr 2 i 6.

“Oświetlenie tych budynków zostanie wyłączone dopiero w grudniu, co ma związek z warunkami zawartej obecnie umowy na dostawy prądu” – informuje urząd miasta. – “Niewykorzystanie zamówionej wcześniej energii elektrycznej na odpowiednim poziomie narazi bowiem miasto na kary umowne. Tak więc ograniczenie oświetlenia dopiero od 1 grudnia spowoduje faktyczne oszczędności”.

Działania te, jak informuje magistrat, są spowodowane drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej. Przypomnijmy, że Gniezno unieważniło przetarg na zakup prądu na potrzeby miasta z powodu zbyt wysokiej ceny. W latach 2021 i 2022 miasto zapłaciło za prąd około 4 000 000 zł, a w przetargu w tym roku zgłosiła tylko jedna firma, która zaoferowała kwotę… 21 443 000 zł. Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, nazwał proponowana stawkę nadużyciem, unieważnił przetarg, ponieważ miasto nie ma takich pieniędzy. Zadecydował też, że Gniezno ogłosi przetarg na kupno energii tylko na rok 2023 i wprowadzi daleko idące oszczędności.

Strona głównaGnieznoWielkopolska: Samorząd zapowiada oszczędności. "Ograniczenie oświetlenia od 1 grudnia"