Wielkopolska: Rzeki w regionie przybierają. IMiGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne

fot. Sławek Wąchała
Wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych – takie ostrzeżenie drugiego stopnia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla terenów południowej Wielkopolski.

W okresie obowiązywania ostrzeżenia w zlewni Widawy i Baryczy synoptycy przewidują wahania lub wzrost stanów wody w strefie powyżej stanów ostrzegawczych. W zlewni Orli stan wody będzie wzrastał w strefie powyżej stanu alarmowego.

Niestety, nie można liczyć na poprawę sytuacji w ciągu kilku najbliższych dni: temperatury będą rosły, więc lód będzie topniał – a rzeki przybierały. Oznacza to, że w okolicach Leszna, Rawicza, Krotoszyna czy Odolanowa może dochodzić do lokalnych podtopień.

W przypadku Warty stan ostrzegawczy nie został przekroczony i sporo mu do tego brakuje. Obecnie wodowskaz przy moście Rocha pokazuje 267 cm, a stan ostrzegawczy wynosi 400 cm. Jednak za kilka dni, gdy do Warty spłyną wody wezbranych rzek, sytuacja może ulec zmianie.

Czy w tym roku grozi nam powódź? Nie wiadomo, ale wojewoda Michał Zieliński jeszcze w ubiegłym tygodniu w piśmie skierowanym do samorządów zaapelował o sprawdzenie procedur oraz przeprowadzenie przeglądu sprzętu zgromadzonego w magazynach przeciwpowodziowych.

Podziel się: