Wielkopolska: Ruszają projekty Kolej Plus. Podpisanie umów już w styczniu

tory kolejowe, PKP fot. L. Łada

Wielkopolski samorząd jeszcze w styczniu chce podpisać umowy z PKP PLK w sprawie realizacji projektów z programu Kolej Plus. W regionie zaakceptowano ich aż pięć.

Jak podał „portalsamorządowy”, powołując się na Wojciecha Jankowiaka, wicemarszałka województwa wielkopolskiego, negocjacje z PKP PLK zostały zakończone, strony porozumiały się co do wszystkich kontrowersji i najdalej do połowy stycznia chcą podpisać umowy na wszystkie projekty w ramach programu Kolej Plus.

Kontrowersje pojawiły się między innymi przy kwestii wzrostu cen w czasie realizacji inwestycji. Samorząd nie chciał wziąć na siebie całego ryzyka ewentualnego wzrostu kosztów inwestycji, choć – zdaniem wicemarszałka Jankowiaka – PKP PLK na to liczyły. Ostatecznie jednak stanęło na tym, że ryzyko będą ponosiły obie strony wspólnie.

Podpisanie umów na rewitalizację tras Śrem – Czempiń, Międzychód – Szamotuły, Gostyń – Kąkolewo i Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec oraz budowę nowej linii kolejowej Turek – Konin ma nastąpić w styczniu 2023 r. Szacunkowa wartość realizacji tych pięciu projektów to około 2,2 mld zł.

Przypomnijmy, że program Kolej Plus ma umożliwić budowę lub rewitalizację linii kolejowych łączących miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które albo nie mają linii kolejowej łączącej je z miastem wojewódzkim w ogóle, albo jest ona w takim stanie, że nie da się jej wykorzystać bez gruntownego remontu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: