Wielkopolska: Ruszają kąpieliska w regionie!

zdjęcie ilustracyjne fot. Sławek Wąchała

Plaże odświeżone i posprzątane, dodatkowe toalety przenośne ustawione i kosze na śmieci także – 96 kąpielisk, bo tyle w tym sezonie rozpocznie działalność, jest już gotowych na przyjęcie miłośników kąpieli od 1 czerwca.

Jak poinformowała Wielkopolska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, wszystkie 96 kąpielisk zostało już przebadane, jeśli chodzi o jakość wody. Bieżące komunikaty o stanie kąpielisk i jakości wody będzie można znaleźć na bieżąco na stronach stacji wojewódzkiej, powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz ogólnopolskim serwisie kąpieliskowym w zakładce na stronie Głównej Inspekcji Sanitarnej.

Za organizację pracy na kąpielisku odpowiada jego organizator, a więc najczęściej lokalny samorząd, on też musi zadbać o obecność wystarczającej liczby ratowników, zgodnie z przepisami – a plażowicze muszą się stosować do ich poleceń. Przypomnijmy, że biała flaga wywieszona na kąpielisku oznacza, że kąpiel jest dozwolona, a czerwona informuje o jej zakazie.

Z kolei WSSE przypomina, że nie należy korzystać z kąpieli w wodzie, która jest mętna, ma zmienioną barwę lub nieprzyjemny zapach, bo może to świadczyć o zakwicie glonów lub sinic. Kąpiel w wodzie z sinicami może się skończyć nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi, od wysypki po mdłości i bóle żołądka. Organizatorzy kąpielisk są zobowiązani do stałego badania jakości wody – w przypadku stwierdzenia zagrożenia dla zdrowia inspekcja sanitarna może wydać polecenie zamknięcia kąpieliska.

Podziel się: