Wielkopolska: Rozpoczęła się budowa dla armii amerykańskiej. „Chodzi nam o odstraszanie”

budowa magazynów środków bojowych, minister Mariusz Błaszczak, Powidz, fot. MON

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak gościł dziś w Powidzu na inauguracji budowy magazynów środków bojowych. Inwestycja jest współfinansowana przez Polskę, przez sojusz Północnoatlantycki oraz przez Stany Zjednoczone.

Minister wmurował akt erekcyjny – razem z ministrem podpisali go Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki, oraz Emanuele Mela, przewodniczący Komitetu Inwestycyjnego NATO.

Mariusz Błaszczak powiedział, że inwestycja ma stworzyć takie warunki, by wojska sojusznicze, przede wszystkim wojska Stanów Zjednoczonych, mogły być wyposażone w sprzęt bojowy i w sytuacji kryzysowej mogły realnie wspierać Wojsko Polskie. To wymierne przykłady udanego partnerstwa polsko-amerykańskiego, jak powiedział.

Szef MON przypomniał, że magazyny środków bojowych (Munition Storage Area, MSA) to kolejna inwestycja w Powidzu obok kompleksu długoterminowego magazynowania i napraw sprzętu (Long Term Equipment Storage and Maintenance Complex, LTESM-C). Kompleks MSA będzie się składał z 56 magazynów oraz obiektów administracyjnych. Zakończenie budowy planowane jest na kwiecień 2024 roku.

– Dziś jesteśmy dumni z tego, że 12 tys. żołnierzy amerykańskich stacjonuje w Polsce – mówił minister. – Żołnierze polscy ćwiczą ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi, ćwiczą interoperacyjność, procedury, a wszystko to robimy dla bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Chodzi nam o odstraszanie. Chodzi nam o to, aby to, co dzieje się za polską wschodnią granicą, a więc napaść rosyjska na Ukrainę, żeby wyciągnąć z tej sytuacji odpowiednie wnioski, żeby zatrzymać zbrodniczą inwazję na Ukrainę, w ten sposób, że odstraszamy właśnie władców Kremla od tego, żeby nie poszli dalej. Pokazujemy jedność, pokazujemy solidarność państw sojuszu Północnoatlantyckiego.

Minister zapewnił też, że Polska będzie rozwijać polskie siły zbrojne i współpracę ze Stanami Zjednoczonymi oraz innymi sojusznikami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wszystko po to, by Polska była bezpieczna.

Podziel się: