grupa Speed fot. policja

Wielkopolska: Rok pracy grupy “Speed”. Nie jest dobrze!

Wciąż jest zbyt dużo brawury i agresji wśród uczestników ruchu drogowego – tak policjanci z grupy “Speed” podsumowali rok swojej pracy. Głównym zadaniem grupy „Speed” jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach.

Jak funkcjonariusze “Speed” podsumowali rok swojej pracy? Prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi na naszych drogach. Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Mundurowi w ramach służby kontrolują w szczególności te drogi, w których najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego. Policjanci mają do dyspozycji radiowozy oznakowane z laserowymi miernikami prędkości oraz nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory.

Do zadań zespołu należy nie tylko zatrzymywanie kierowców, którzy stwarzają poważne zagrożenie, przekraczając znacznie dozwoloną prędkość. Grupa “Speed” zajmuje się także uczestnikami ruchu drogowego, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań na drodze i popełniają inne wykroczenia, mogące być powodem różnych tragicznych zdarzeń.

W skład zespołu „Speed” wchodzą najlepsi policjanci z wydziałów ruchu drogowego komendy wojewódzkiej, jednostek miejskich i powiatowych policji, a także policjanci z pionów kryminalnych i zwalczających cyberprzestępczość.

Imponujące są wyniki całorocznej pracy specgrupy “Speed”. W okresie od 19 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. policjanci:
• skontrolowali 40 275 pojazdy,
• ujawnili 36 657 wykroczenia drogowe, z czego 23 236 to przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących,
• nałożyli 31948 mandatów karnych, z czego 23814 za przekroczenie prędkości,
• skierowali 528 wniosków o ukaranie za wykroczenia drogowe,
• zatrzymali 2429 praw jazdy, w tym 2234 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym,
• zatrzymali 2842 dowody rejestracyjne,
• ujawnili także 227 przestępstw karnych, w tym m.in. kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, niezatrzymanie się do kontroli drogowej czy kierowanie pojazdem pomimo cofniętych uprawnień lub orzeczonego sądownie zakazu.

KWP, el

1
Dodaj komentarz

avatar
Omen
Omen

Bezwzględne liczby nie wnoszą wiele informacji. Sukces będzie gdy istotnie spadnie liczba zdarzeń drogowych i rannych.