świnie fot. Marion Streiff pixabay

Wielkopolska: Restrykcje dla hodowców świń z powodu ASF częściowo zniesione!

Komisja Europejska podjęła decyzję o zniesieniu niebieskiej, najbardziej restrykcyjnej strefy dla hodowców świń w powiatach poznańskim, szamotulskim, leszczyńskim i kościańskim.

Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, zgodnie z nowym rozporządzeniem powiaty poznański i szamotulski są teraz w strefie żółtej, a leszczyński i kościański – w czerwonej.

Zmiana przyporządkowania do strefy ma ogromne znaczenie dla hodowców. Będąc w strefie niebieskiej rolnicy mogli odstawiać świnie wyłącznie do wyznaczonych rzeźni, co niejednokrotnie oznaczało wędrówkę po kilkadziesiąt kilometrów z żywcem w samochodzie, a dodatkowo musieli się godzić na ceny zaproponowane przez rzeźnie, bo nie mieli alternatywy. To oznaczało wyższe koszty produkcji, ale też wywoływało wiele niesnasek i problemów.

“Wielkopolska Izba Rolnicza wielokrotnie wnioskowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, polskich władz weterynaryjnych oraz Komisji Europejskiej o zdecydowane skrócenie czasu obowiązywania tych stref” – czytamy w komunikacie WIR. – “Sytuacja na rynku trzodowym jest dzisiaj wręcz dramatyczna i mamy nadzieję, że zniesienie tych stref choć trochę pomoże w jej poprawie. Korzystając z okazji, bardzo dziękujemy władzom weterynaryjnym za wykonanie olbrzymiej pracy, która była niezbędna, aby Komisja Europejska mogła podjąć taką decyzję”.

Zmianę najbardziej odczują rolnicy ze strefy żółtej. Będą mogli wozić żywiec do wybranych przez siebie rzeźni, nie będą też musieli wykonywać badań laboratoryjnych dowodzących, że zwierzęta wiezione na ubój są zdrowe. Niestety, rolnicy ze strefy czerwonej nadal będą musieli robić badania, ale i im będzie lżej, bo również będą mieli więcej rzeźni, do których będą mogli odstawić zwierzęta.

Strefa niebieska obowiązuje w Wielkopolsce jeszcze tylko w czterech powiatach: kaliskim, ostrowskim, wolsztyńskim i nowotomyskim.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze