Wielkopolska: Rekordowy dłużnik alimentacyjny pochodzi z naszego regionu

pieniądze fot. Arcaion, pixabay

Krajowy Rejestr Długów opublikował dane dotyczące dłużników alimentacyjnych. Jest w nim prawie 290 tys. osób, a rekordzista jest Wielkopolaninem. Ma do zapłacenia… 867 tysięcy złotych!

Onet opublikował dane dotyczące dłużników alimentacyjnych – i nie napawają one optymizmem. Nigdy w kraju ściągalność alimentów nie była imponująca, jednak sytuacja z roku na rok się pogarsza, a do grona dłużników dochodzi coraz więcej młodych ludzi.

Obecnie Krajowy Rejestr Długów obejmuje prawie 290 tysięcy osób, z czego 94. proc. to mężczyźni. Ich łączne zadłużenie wynosi 12 mld zł! To 23 razy więcej niż zadłużenie kobiet, które uchylają się od płacenia alimentów. Rekordzistą jest 34-letni Wielkopolanin: a jego dług to 867 tysięcy złotych. Średnie zadłużenie jednego dłużnika też robi wrażenie: to około 44 tysiące złotych.

Co gorsza, te liczby rosną. I nie chodzi tu tylko o wysokość zadłużeń alimentacyjnych – chodzi też o liczbę dłużników. W ciągu ostatnich 5 lat przybyło ich zwłaszcza w najmłodszej grupie wiekowej, czyli 18-25 lat. Jeszcze w 2017 roku były to zaledwie 43 osoby – a w 2022 roku to już 1377 osób. Nic więc dziwnego, że zadłużenie tej grupy wiekowej wzrosło z 393,3 tysięcy złotych do ponad 14,7 miliona złotych.

Jednak to nic w porównaniu z grupą wiekową 46-55 lat – tu niepłacący rodzice wiszą swoim dzieciom prawie 5 mld zł!

Krajowy Rejestr Długów podał też, że większość dłużników alimentacyjnych mieszka w miastach, a najwięcej ich jest na Śląsku.

Podziel się: