Wielkopolska: Rekord Polski pobity. Ponad pięć tysięcy kilometrów pociągiem dzięki jednemu biletowi!

PKP PLK Koleje Wielkopolskie fot. Sławek Wąchała

Kolejowa pasja, specjalnie napisany program i bilet Multiprzejazd. Dzięki tym trzem czynnikom rodzina Grabowskich z Trzcianki przejechała 5072 kilometry, bijąc „kolejowy rekord” Polski. Ich poprzedni rekord wynosił 4300 km.

Bilet Multiprzejazd pozwala na podróżowanie pociągami przez trzy dni z dowolną liczbą przesiadek. Umiejętne ułożenie trasy umożliwia miłośnikom kolei pokonywanie naprawdę ogromnych odległości, jak się okazuje.

Jak informuje Radio Poznań, pierwszy rekord rodzina z Trzcianki pobiła w ubiegłym roku, przejeżdżając ponad 4300 km. Ale ponieważ ich rekord został pobity, postanowili znów przystąpić do rywalizacji, wspomagając się tym razem nowoczesną technologią. 17-letni Artur Grabowski napisał specjalny program, który tak wybrał trasę i połączenia, że zawodnikom udało się pobić rekord, który wynosił 5037 km – i pokonać 5072 km. W pociągu spędzili 50 godzin, a trasę rozpoczęli i zakończyli w Krzyżu Wielkopolski.

Program przeanalizował rozkłady kolejowe w całej Polsce wybierając trasę, która pozwoliła zawodnikom pobić rekord – i udało się. Gdyby miał to zrobić pojedynczy człowiek, taka analiza trwałaby długie tygodnie.

Program pokazał też, że rekord można pobić nawet o kilkaset kilometrów, jednak mistrzowie chcą dać szansę innym miłośnikom kolei i zamierzają wystartować dopiero za rok.