Marlena Maląg w powiecie ostrowskim fot. WUW

Wielkopolska: Promesy na dom seniora, dom samotnej matki i na drogi

Ostrów Wielkopolski, Jarocin oraz Kalisz znalazły się na trasie wizyty minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego w południowej Wielkopolsce.

W Ostrowie Wielkopolskim minister Marlena Maląg przekazała prezydent Beacie Klimek promesy na utworzenie Dziennego Domu Seniora+.
– Chcę podziękować pani prezydent, która wystąpiła o środki z programu Senior Plus – mówiła minister. – Widzimy, że budowa tych domów jest potrzebna, razem w całej Wielkopolsce wydamy na ten cel sześć milionów złotych. Dziękuję wszystkim samorządowcom za podejmowanie działań, które mają służyć mieszkańcom oraz mogą poprawić funkcjonowanie naszych małych ojczyzn.

Ostrowski Dom Seniora będzie przeznaczony dla 45 osób 60+ oraz nieaktywnych zawodowo. Prace adaptacyjne obejmują m.in. kompleksowe wyposażenie wnętrz, sprzęt rehabilitacyjno-medyczny czy komputerowy.

Wojewoda Michał Zieliński podpisał też ze starostą powiatu ostrowskiego Pawłem Rajskim dwie umowy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na terenie powiatu ostrowskiego: na przebudowę drogi nr 5309P (od skrzyżowania z drogą krajową nr 25 w m. Biskupice Ołoboczne. Kwota dofinansowania inwestycji wyniosła 2 125 900 zł) oraz na przebudowę drogi powiatowej nr 5311P Rososzyca-Wielowieś (od skrzyżowania z drogą nr 5307P w m. Rososzyca do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 450 w m. Wielowieś na odc. dł. ok. 6200 m. Wartość dofinansowania w ramach RFRD to 6 620 600 zł).

Z powiatu ostrowskiego minister Marlena Maląg oraz wojewoda Michał Zieliński udali się do Jarocina, gdzie przekazali staroście Lidii Czechak umowy oraz promesy na utworzenie Domu Samotnej Matki w Dobieszczyźnie.
– Cieszę się, że jesteśmy powiatem godnym zaufania – mówiła starosta Lidia Czechak. – Zapewniam, że od razu po podpisaniu umowy bierzemy się do pracy, aby w krótkim czasie dom mógł zacząć funkcjonować. W domu tym zamieszkają kobiety w trudnej sytuacji życiowej z całej Wielkopolski. Nie będą to tylko mury, ale cała kompleksowa pomoc psychologiczna, co nas niezmiernie cieszy.

Celem utworzenia domu jest rozwój wsparcia środowiskowego dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, a także dla ojców z małoletnimi dziećmi i innych osób sprawujących opiekę nad dziećmi. To będzie pierwsza samorządowa placówka tego typu na terenie Wielkopolski, dlatego jej utworzenie ma bardzo duże znaczenie ze względu m.in. na wymiar społeczny oraz regionalny. Dotacja z budżetu państwa na 2021 rok obejmuje ogółem środki w wysokości 994 496 zł, co stanowi 80% wartości projektu, przy współudziale budżetu starostwa w wysokości 248 624 zł. Całkowita wartość zadania realizowanego w ramach niniejszej umowy wynosi 1 243 120 zł.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny w tak krótkim czasie goszczę w Jarocinie, przywożąc dobre nowiny – mówił wojewoda. – Cieszę się także niezmiernie z tego, że z całej puli trzech milionów złotych z tego programu, 1/3 środków trafia do Wielkopolski. To ważna inwestycja w wymiarze ludzkim, bo chronić ma osoby słabe oraz w trudnej sytuacji. Takie inicjatywy są potrzebne i naszym zadaniem jest je popierać z całego serca, co robimy na każdym kroku.

Ostatnim punktem wizyty był Kalisz, gdzie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała promesy prezydentowi Kalisza Krystianowi Kinastowskiemu na utworzenie Klubu Seniora oraz Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. W ramach przyznanej kwoty – 2 911 510 zł – wybudowane i wyposażone zostanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla 42 podopiecznych: 2 osób w pobycie całodobowym oraz 40 osób w pobycie dziennym. Uruchomienie Centrum opiekuńczo-mieszkalnego zaplanowano do dnia 31.01.2023 roku.

WUW

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze