Wielkopolska: Premier Morawiecki u rolników i na festynie. Z protestem AgroUnii w tle

premier M. Morawiecki w Marianowie Borowskim fot. KPRM
Premier podczas wizyty w gospodarstwie rolnym w Marianowie Brodowskim zapewniał, że rząd walczy o maksymalne zyski dla rolników. Z kolei w Kaliszu na pikniku rodzinnym mówił, że polityka rodzinna jest znakiem firmowym rządu.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził gospodarstwo Elżbiety i Tomasza Putzów w Marianowie Brodowskim koło Środy Wlkp., spotkał się też z przedstawicielkami tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich i zapewnił o swoim poparciu dla polskiego rolnictwa.
– Ponad 2/3 Polaków sprawdza czy kupuje polską żywność – mówił. – Ten trend rośnie. Ja mogę powiedzieć, że polska żywność jest najbardziej zdrowa. Zwiększamy w ramach Polskiego Ładu możliwości dla rolników, żeby mogli sprzedawać produkty na terenie całej Polski do 100 tys. zł bez opodatkowania, bo chcemy skrócić tę drogę od pola do stołu.

Premier zapowiedział też nowe rozwiązania w zakresie ubezpieczeń dla rolników. Z kolei w Polskim Ładzie znajduje się pakiet dotyczący rodzinnych gospodarstw rolnych.
– Chcemy, aby młodzi ludzie zostawali na rodzinnych gospodarstwach. Młodzi rolnicy będą korzystali z tego, jakie możliwości daje im państwo – wyjaśnił premier.

Premier zaapelował też do Polaków, by zwracali uwagę na to, jakie produkty kupują.
– Zdrowa, polska żywność to jest nasza duma. Nasz rząd zrobi wszystko, żeby polskie rolnictwo dominowało w Europie i to jest nasz cel.

Mateusz Morawiecki wspomniał również, że rozmawiał o polskim rolnictwie w Brukseli.
– Przyjechałem w nocy z Brukseli z rozmów z Ursulą von der Leyen na temat warunków dla polskich gospodarstw w kontekście KPO, polityki klimatycznej i energetycznej. Chcemy, żeby jak najwięcej inwestycji wzbogaciło polską ziemię – zapewniał.

Podczas wizyty premiera w Marianowie Brodowskim pojawili się też działacze AgroUnii, którzy chcieli porozmawiać z szefem rządu. Niestety, uniemożliwiono im to. Działacze AgroUnii opublikowali zdjęcia i komentarz do tej sytuacji w mediach społecznościowych zaznaczając, że choć premier chciał się spotkać z rolnikami, to jednak lokalnej AgroUnii o wizycie Mateusza Morawieckiego nie poinformowano.

“W ten sposób od razu widać, że partia rządząca chce zatuszować i przemilczeć pewne tematy i problemy, jakie gnębią polskich rolników” – napisali działacze Agrounii – “a są to rozprzestrzeniający się wirus ASF oraz ptasia grupa, która w minionych miesiącach skutecznie wpędziła w kryzys jedną z największych gałęzi polskiego rolnictwa. Okolica tego gospodarstwa została skutecznie odcięta od świata przez policję i pracowników BOR-u kilka godzin przez planową wizytą. Jak widać niezbyt skutecznie, ponieważ grupa rolników z Agrounii polami dostała się na miejsce konferencji. Rolnicy zostali dostrzeżeni przez ministra i premiera, ale niestety całkowicie zignorowani. Dowodem tego było podkręcenie nagłośnienie, aby zagłuszyć rolników wołających i proszących o spotkanie. Minister rolnictwa nie omieszkał zrobić sobie zdjęcia z kołem gospodyń wiejskich odwracając się przy tym plecami do grupy okolicznych rolników, którzy znajdowali się 30 metrów dalej oddzieleni pasem policjantów”.

Po wizycie w Marianowie Borowskim premier udał się do Kalisza, gdzie wspólnie z Marleną Maląg wziął udział w w pikniku rodzinnym „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”. Tu premier mówił o tym, że jeśli wszystkie najważniejsze agencje lekowe potwierdzą, iż można szczepić dzieci powyżej 12 roku życia, to rząd dopuści taką możliwość, żeby przerwać kolejne fale pandemii.

Mówił też o sukcesach polityki prorodzinnej PiS.
– Zwiększyliśmy w ramach programu Maluch Plus liczbę miejsc w żłobkach, umożliwiamy pracę zawodową matkom – wyliczał. – Wiemy, jak to jest ważne i dlatego przeznaczamy kolejne środki na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, żeby w Polsce rodziło się lepiej. Dzieci są przyszłością narodu i niezależnie od przynależności politycznej każdy się zgodzi. Dlatego zapowiedzieliśmy RKO. To 12 tys. zł na drugie i każde dziecko, żeby pomóc polskim rodzinom. Polityka rodzinna jest znakiem firmowym naszego rządu.

Podziel się: