Wielkopolska. Poznańska Kolej Metropolitalna pojedzie do Wronek

Poznańska Kolej Metropolitalna fot. UMP

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, starosta Jan Grabkowski i prezydent Jacek Jaśkowiak podpisali porozumienia, dzięki któremu Poznańska Kolej Metropolitalna dojedzie aż do stacji Wronki. W tym roku na tej trasie będzie kursowało 20 par pociągów.

– Cały projekt, jakim jest Poznańska Kolei Metropolitalna, pokazuje naszą konsekwencję – mówił Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. – Gdy go rozpoczynaliśmy, mówiliśmy, że to przedsięwzięcie obejmie wszystkie linie kolejowe, które wychodzą z Poznania na odległości około 50 kilometrów. Stopniowo uruchamialiśmy kolejnych osiem linii, a teraz uruchomimy dziewiątą, która przez wiele lat była modernizowana i remontowana.

Wicemarszałek podkreślił solidaryzm przedsięwzięcia i dobrą współpracę wszystkich samorządów przy tworzeniu kolejnej linii PKM – przedstawiciele samorządów na trasie Poznań Główny – Wronki: gmina Rokietnica, gmina Szamotuły, gmina Wronki, powiat szamotulski, także byli obecni na podpisaniu umowy.

– Będzie tam kursowało 20 par pociągów, ale w kolejnym roku chcielibyśmy, aby ta liczba zwiększyła się do 23-24 par, tak jak ma to miejsce na innych odcinkach PKM – powiedział Wojciech Jankowiak. Bo dopiero częstotliwość kursowania pociągów co 30 min. w godzinach szczytu zapewni pasażerom odpowiedni komfort podróżowania.

Prezydent Jacek Jaśkowiak zapowiedział, że otwarcie linii do Wronek to dopiero pierwszy etap rozwoju PKM. – Drugim będzie wykorzystanie obwodnicy towarowej wokół Poznania – wyjaśnił. – Jeżeli go zrealizujemy, będziemy mieli do czynienia z zupełnie nową jakością w mobilności poznaniaków. Sama kolej to jeden komunikacyjny parametr, ale kiedy domkniemy go autobusami, rowerami czy hulajnogami, będziemy mogli rozładować korki i zrobić coś dla środowiska.

Według starosty Jana Grabkowskiego podpisanie umowy jest dowodem na to, że „razem można więcej”.
– Tworzenie komunikacji to tworzenie krwiobiegu – mówił. – Jesteśmy ludźmi samorządu, dlatego umiemy współpracować na poziomie gmin, miast, powiatów i województwa. Gdyby nie to, nie byłoby nas dziś tutaj i nie pracowalibyśmy dla dobra naszych mieszkańców.

Poznańska Kolei Metropolitalna jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. To system regularnych kolejowych połączeń regionalnych, oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: