Wielkopolska: Pożary lasów na północy. Spaliły się ponad 2 hektary!

pożar lasu fot. OSP KSRG Lubasz

28 jednostek straży pożarnej 19 czerwca gasiło pożary lasów w okolicach Wrzeszczyny, Białej i Brzeźna w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Strażacy apelują do mieszkańców o ostrożność podczas przebywania w lesie.

Akcja gaśnicza trwała cały dzień. Ogień w okolicach Brzeźna udało się ugasić około 19.00, a w okolicach Wrzeszczyny – dwie godziny później. Jak informuje Radio Poznań, pod Wrzeszczyną spalił się hektar lasu i trzeba było wezwać trzy samoloty gaśnicze do pomocy. Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.

Pożar pod Brzeźnem również objął około hektara lasu – tu także w walce z ogniem pomagały samoloty gaśnicze. Przyczyną pożaru w Brzeźnie prawdopodobnie była zerwana linia energetyczna, a akcję gaśniczą utrudniał silny wiatr, który wiał przez całą niedzielę.

Strażacy apelują do wszystkich wybierających się na spacery do lasu, by zachowali szczególną ostrożność. Do wybuchu pożaru obecnie wystarczy jedna iskra, bo ściółka jest niezwykle sucha. Trzeba także pamiętać o tym, że jeden czy dwa deszczowe dni nie wpłyną na poprawę sytuacji. By tak się stało, musiałoby padać przynajmniej przez dwa tygodnie.

Podziel się: