Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Wielkopolska: Powstaną kolejne poradnie dla dzieci i młodzieży

NFZ ogłosił konkurs na poradnie psychologiczno-terapeutyczne dla pięciu obszarów w regionie, by zapewnić szybką pomoc młodym pacjentom. Zainteresowane placówki mogą się zgłaszać do 2 lutego.

Postępowanie dotyczy pięciu obszarów: powiatów pilskiego i złotowskiego; Leszna, powiatu leszczyńskiego i wolsztyńskiego; powiatów gostyńskiego i rawickiego; powiatów jarocińskiego i średzkiego oraz powiatu poznańskiego (bez Swarzędza, bo tu już działa poradnia uruchomiona po poprzednim konkursie).

Na każdy z nich WOW NFZ zawrze jedną umowę, obowiązującą od 22 marca 2021 r. do 30 września 2023 r. Poradnie nie będą opłacane od liczby udzielonych świadczeń, ale według ryczałtu. Oznacza to stałą kwotę za rok kontraktu, która wynosi około pół miliona złotych rocznie.

– W szczególnie trudnym czasie pandemii pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży może być wyjątkowo potrzebna, więc zależy nam nie tylko, by otwierać nowe poradnie, ale też skutecznie informować o funkcjonowaniu dotychczas zakontraktowanych – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ. – Od kwietnia 2020 r. obowiązuje w Polsce nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Pomoc jest udzielana na trzech poziomach, co ma zapobiegać trafianiu dzieci od razu na oddziały szpitalne, jak zdarzało się wcześniej. Pierwszy poziom (czyli ten, którego dotyczy trwający konkurs) oznacza pomoc młodym pacjentów udzielaną przez psychologów i terapeutów w lokalnych poradniach. Jeśli okaże się, że potrzebne jest leczenie specjalistyczne – pacjenci trafiają na drugi poziom, do poradni psychiatrycznej. Trzeci poziom pomocy to leczenie stacjonarne w szpitalu.

NFZ zakontraktował już 12 placówek psychologiczno-terapeutycznych, a wkrótce dołączy pięć kolejnych. Chodzi o to, by młodzi pacjenci mogli się w trudnej sytuacji znaleźć pomoc jak najbliżej miejsca zamieszkania. Poradnie psychologiczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży działają już w Obornikach, Kościanie, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Gnieźnie, Swarzędzu, Nowym Tomyślu, Kole, Koninie i Ostrzeszowie oraz dwie w Poznaniu. Poradnie obejmują swoim zasięgiem ponad połowę powiatów i miast na prawach powiatu w województwie wielkopolskim, więc nie trzeba długo czekać na wizytę.

Oto pełna lista poradni:
• Centrum Medyczne Multimed przyjmujące w czterech punktach. Dla powiatów krotoszyńskiego i ostrowskiego przy ul. Lotniczej 24 w Ostrowie Wielkopolskim; dla powiatów: kaliskiego, pleszewskiego i Kalisza przy ul. Majkowskiej 13A w Kaliszu; dla powiatów kolskiego i tureckiego przy ul. Józefa Poniatowskiego 25 w Kole (nr tel. 578 878 000) oraz dla powiatów konińskiego, słupeckiego i Konina przy ul. Wojska Polskiego 33 w Koninie (nr tel. 63 244 43 95).
• Log-Med przy ul. Granicznej 1B w Gnieźnie dla powiatów: gnieźnieńskiego, wągrowieckiego i wrzesińskiego.
• NZOZ ZPS „Termedica” na os. Bolesława Chrobrego 101 w Poznaniu.
• Gabinety Lekarskie Medicor przy ul. Powstańców Wielkopolskich 4 w Poznaniu.
• Medicor obsługuje również poradnię przy ul. Bączkowskiego 3 w Kościanie dla powiatów: grodziskiego, kościańskiego i śremskiego.
• Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Viviere przyjmujące w trzech punktach. Przy ul. Stanisława Staszica 39 w Obornikach dla powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i obornickiego; w Nowym Tomyślu na os. Stefana Batorego 53 (obejmuje opieką powiaty: międzychodzki, nowotomyski, szamotulski), nr kontaktowy: 574 490 585 i przy ul. Powstańców Wielkopolskich 31 w Ostrzeszowie (obejmuje opieką powiaty: kępiński i ostrzeszowski), nr tel. 62 730 38 75.
• Instytut Psychoedukacji przy ul. Piaski 8 w Swarzędzu (obejmuje opieką obszar powiatu poznańskiego). Nr kontaktowy: 536 426 436.

NFZ

Strona głównaPoznańWielkopolska: Powstaną kolejne poradnie dla dzieci i młodzieży