jezioro Ślesińskie

Wielkopolska: Posłowie walczą o jeziora

Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Wielkopolskich Pojezierzy, który powstał pod koniec grudnia ubiegłego roku, ma już pierwszy sukces na koncie: ponadpartyjną zgodę wszystkich wielkopolskich parlamentarzystów na wspieranie ich działań.

Sytuacja wielkopolskich jezior jest bardzo zła i to dlatego kilkoro z wielkopolskich posłów, pod wodzą Pauliny Hennig-Kloski, postanowiło założyć specjalny zespół, który walczyłby o ochronę jezior. Po uzyskaniu zgody pozostałych parlamentarzystów z Wielkopolski na wspieranie ich działań członkowie zespołu chcą zacząć konkretne działania.

Rozpoczęli od spotkań z naukowcami – ich efektem będzie na pewno walka o powstawanie zarośniętych i niekoszonych łąk nad jeziorami, ponieważ korzenie roślin pomagają w zatrzymywaniu wody. Chcą też znaleźć sposób na zapełnienie wodą odkrywek pokopalnianych, żeby nie spływała do nich woda z jezior, a także uzupełnienie zasobów wodnych wschodniej części Wielkopolski dzięki wodzie z kanału Warta – Gopło.

Przypomnijmy, że w najgorszym stanie są jeziora we wschodniej Wielkopolsce. W jeziorze Wilczyńskim poziom wody przez ostatnie 30 lat spadł o 6 metrów, a rzeka Noteć na odcinku 30 km prawie nie istnieje.

el

0 0 votes
Oceń artykuł

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze