FIS spotkanie u wojewody

Wielkopolska: Ponad pięćset milionów pomocy dla regionu z Funduszu Inwestycji Samorządowych

526 277 484 zł – tyle właśnie przeznaczono dla Wielkopolski z Funduszu Inwestycji Samorządowych na pomoc samorządom w walce ze skutkami pandemii koronawirusa.

– Niedawno podpisywaliśmy z gminami umowy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, który jest bardzo dobrze odbierany przez gminy – mówił wojewoda Łukasz Mikołajczyk. – Dziś chcemy poświęcić to spotkanie Funduszowi Inicjatyw Samorządowych.

Wojewoda ma nadzieję, że ten program zostanie równie dobrze odebrany przez samorządowców jak ten poświęcony drogom.
– Samorządowcy na spotkaniach podkreślają, że covid-19 wpłynie na stan finansów samorządów – przyznawał Łukasz Mikołajczyk. – mniejsze środki z PIT czy CIT to niekiedy kilkumilionowe straty dla budżetu. Dlatego rząd w trosce o prowadzone inwestycje i dynamikę gospodarczą postanowił pomóc samorządom umożliwiając bezzwrotne pozyskanie środków na bieżące sprawy.

Nabór wniosków rozpocznie się na początku sierpnia i potrwa tylko dwa tygodnie. Wnioski trzeba będzie składać do wojewody wielkopolskiego. Na początku września nastąpi wypłata środków samorządom – również za pośrednictwem wojewody. Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji. Kwoty maksymalnego limitu dotacji wynikają z relacji wydatków majątkowych oraz zamożności gmin czy powiatów. Warto dodać, że pozyskane pieniądze nie muszą być wykorzystane w 2020 roku. Nie trzeba będzie ich zwracać.

Wysokością dotacji dla Poznania i powiatu poznańskiego lokalni politycy PiS pochwalili się już wczoraj, jak informowaliśmy. Jednak dziś wojewoda przedstawił dane dotyczące całej Wielkopolski i bardziej szczegółowe wytyczne rozdysponowania środków.

Pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje bliskie ludziom, takie jak remonty szkół i przedszkoli, wodociągi i kanalizację, a także budowę dróg i infrastruktury

– Procedura jest bardzo uproszczona – zapewniał wojewoda. – Jest wniosek samorządu na określoną kwotę i po otrzymaniu wniosku, tylko weryfikując kwotę z algorytmem, dokonujemy przelewu na konto samorządu.

Także dlatego wojewoda nie obawia się zatorów w wypłacie pieniędzy, mimo że czas na złożenie wniosków jest bardzo krótki. – Mam wykwalifikowanych pracowników i w wydziale finansowym, i w wydziałach zajmujących się samorządami, już jestem po rozmowach z dyrektorami wydziałów i metodologia jest przygotowana – mówi wojewoda. – Czekamy tylko na szczegółowe wytyczne i konkretne rozwiązania. Jak tylko wnioski będą spływały, będziemy przekazywali środki na konta poszczególnych samorządów.

Wojewoda na spotkanie poświęcone FIS zaprosił kilkoro samorządowców z regionu i wszyscy podkreślali, jak bardzo przydadzą im się te dodatkowe pieniądze.
– To bardzo dobra informacja dla mieszkańców naszego miasta – mówił Łukasz Borowiak, prezydent Leszna. – W tym roku mamy zaplanowane inwestycje na kwotę 23 mln i szczerze mówiąc już dzisiaj z wielką radością radziliśmy z panią skarbnik, na co wydamy te dodatkowe pieniądze. Bardzo dobra informacja to też ta, że nie będziemy musieli wydać tych środków w tym roku. A na co chcielibyśmy przeznaczyć te pieniądze? Na pewno znaczną część na już realizowane inwestycje, gdzie wymagany jest wkład własny, ale też około 1,5 mln na inwestycje w placówkach oświatowych.

Prezydent Leszna przeprosił, że nie powie, na co konkretnie wyda pieniądze, ale i on, i jego służby muszą mieć trochę czasu na to, żeby racjonalnie zagospodarować te środki. Już w poniedziałek zaczynają się w leszczyńskim magistracie spotkania poświęcone tej tematyce. Leszno ma otrzymać 9 900 611 zł.

Z pieniędzy cieszą się samorządowcy z Międzychodu. Rafał Litke, przewodniczący zarządu powiatu międzychodzkiego, mówi, że zostaną przeznaczone na rozbudowę oddziału intensywnej terapii w szpitalu powiatowym, zadaszenie jednego z boisk w szkole oraz inwestycje w pomoc społeczną. Powiat międzychodzki dostanie 6 380 778 zł.

Małgorzata Wesołowska, wicewójt gminy Ostrowite, zapowiedziała, że część środków gmina wykorzysta na budowę dróg, by turyści mogli wygodnie dojechać do miejscowości położonej nad jeziorem Powidzkim, ale też by rodzice mogli bezpiecznie dowieźć dzieci do szkół. Gmina Ostrowite otrzyma 572 502 zł.

Marek Buława, wójt gminy Zakrzewo, także wyda pieniądze na inwestycje, a jedną z nich jest budowa sali wiejskiej. Gmina Zakrzewo to gmina turystyczna – wystarczy wspomnieć choćby słynny Blues Express, który podróżuje z Poznania do Zakrzewa właśnie. A turystyka jest jedną z branż, które szczególnie ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa, więc dla tej gminy wsparcie jest bardzo istotnie. Gmina dostanie 962 151 zł.

W Wielkopolsce z 526 mln zł największe wsparcie trafi do miasta Poznania (93,5 mln zł) i powiatu poznańskiego (74,8 mln zł). Wśród wielkopolskich miast Kalisz otrzyma 8,2 mln zł, Leszno 9,9 mln zł, Konin 10,1 mln zł, Września – 12,1 mln zł, Jarocin – 7,6 mln zł, Ostrów Wlkp. – 6,9 mln zł, Piła – 6,5 mln zł, Swarzędz – 6,2 mln zł, Mosina – 6,2 mln zł, Rawicz – 4,8 mln zł, Czerwonak – 4,7 mln zł, Kościan – 4,2 mln zł, Pleszew – 4,2 mln zł, Tarnowo Podgórne – 3,8 mln zł, Kórnik – 3,8 mln zł, Kostrzyn – 3,8 mln zł, Kępno – 3,6 mln zł, Czempiń – 3 mln zł, Śrem – 3 mln zł czy Międzychód – 2,5 mln zł

Lilia Łada

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze