Wielkopolska: Ponad 23 mln na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych

Oborniki - Uścikowo, wicewojewoda Maciej Bieniek fot. WUW
249 zadań w Wielkopolsce, które mają poprawić bezpieczeństwo pieszych na drogach, dostało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zostaną na to przeznaczone 23 661 506 zł.

Premier Mateusz Morawiecki właśnie zatwierdził listy zadań, w ramach których samorządy utworzą nowe przejścia dla pieszych lub podniosą poziom bezpieczeństwa na przejściach już istniejących. Na liście znalazło się 240 projektów z całej Wielkopolski, w ramach których zostanie zamontowane odpowiednie oświetlenie albo zmieniona organizacja ruchu, dzięki którym zmniejszy się liczba wypadków.

– Dofinansowanie z rządowego programu dla powiatów wyniosło 13 389 518 zł, natomiast wielkopolskie gminy otrzymały środki w wysokości 10 271 988 zł – informuje Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Wśród projektów realizowanych przez samorządy znalazła się modernizacja przejścia na ul. Księdza Szymańskiego w Obornikach. Zostaną tam zamontowane elementy ułatwiające poruszanie się osobom niedowidzącym poprzez zastosowanie systemu fakturowych oznaczeń nawierzchni (pasy ostrzegawcze przed przejściami), zainstalowane zostaną także nowe lampy.

Wśród projektów zgłoszonych przez samorząd powiatu kolskiego znalazła się poprawa bezpieczeństwa na czterech przejściach dla pieszych z sygnalizacją świetlną w ramach jednego skrzyżowania ulic Sienkiewicza – Toruńska – 3-go Maja w Kole. Wykonana zostanie rozbudowa i przebudowa przejść dla pieszych oraz sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu charakteryzującym się dużym natężeniem ruchu. Ułatwi to komunikację pieszą zważywszy na bliskość takich instytucji i obiektów jak poczta, szkoła muzyczna, szkoła podstawowa, starostwo powiatowe, czy pobliska galeria handlowa.

Samorząd gminy Wągrowiec zamierza z kolei poprawić bezpieczeństwo ruchu pieszych w obszarze oddziaływania istniejącego przejścia przy rondzie Polskiego Czerwonego Krzyża w Wągrowcu. W ramach tego projektu wykonane zostanie malowanie oznakowania na jezdni, montaż oświetlenia hybrydowego, a także frezowanie jezdni włącznie z montażem nowej nawierzchni. Obecny stan przejścia dla pieszych stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców, a zwłaszcza dzieci. Intensywność ruchu samochodowego tego miejskiego skrzyżowania dorównuje podobnym na drogach powiatowych.

Pełna lista dofinansowanych zadań znajduje się na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podziel się: