Wielkopolska: Ponad 150 tysięcy aktywowanych bonów turystycznych

plaża, wakacje
Do tej pory w województwie wielkopolskim aktywowano już ponad 152 tys. bonów turystycznych o wartości przeszło 133 mln zł. To 37 proc. wszystkich przysługujących Wielkopolanom bonów – poinformował ZUS.

– W okresie przedwakacyjnym zainteresowanie bonami turystycznymi zdecydowanie wzrosło – informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Na koniec marca aktywnych bonów w Wielkopolsce było zaledwie 136 tys., obecnie jest już ich ponad 152 tys. Liczymy, że w najbliższym czasie, im bliżej wakacji, ten trend wzrostowy się utrzyma.

Jak przypomina ZUS, bon turystyczny przyznawany jest na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na każde dziecko przysługuje jeden bon o wartości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego rodzice – bon ma wartość 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski, ale nie można go wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze. Prawo do bonu ustalane jest na podstawie informacji z bazy danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przez Polską Organizację Turystyczną (POT), ta organizacja wyjaśnia też wszelkie kwestie związane z uprawnieniami do bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych.

Aby skorzystać z bonu, trzeba mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Bon można aktywować w dowolnym momencie, po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i nr telefonu komórkowego). Osoby, które mają niepełnosprawne dziecko i chcą uzyskać dodatkowe świadczenie, mogą na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

– Płatności bonem są realizowane w oparciu o komunikację SMS – wyjaśnia Marlena Nowicka. – Po tym, jak aktywujemy bon, na podany podczas aktywacji e-mail przesłany zostanie kod aktywujący. To specjalny numer przypisany do bonu. Podajemy go, przykładowo w recepcji hotelu, i wówczas na nasz numer telefonu komórkowego przychodzi SMS z kodem potwierdzającym płatność.

Do aktywowania w Wielkopolsce pozostało prawie 262 tys. bonów. Na ich wykorzystanie jest jeszcze czas do 31 marca 2022 r.

Podziel się:

Ostatnio dodane: