Wielkopolska: Pierwsza gmina podpisała umowę w programie „Ciepłe Mieszkanie”

fot. Sławek Wąchała

Prawie 100 milionów na na wymianę pieców i termomodernizację mieszkań w budynkach wielorodzinnych jest przeznaczonych dla Wielkopolski w rządowym programie „Ciepłe Mieszkanie”. Pierwsza gmina, która złożyła wniosek, Kórnik, właśnie podpisała umowę.

Program „Ciepłe Mieszkanie” jest przeznaczony dla właścicieli budynków wielorodzinnych, którzy chcą wymienić stare piece na bardziej efektywne źródło ciepła i dodatkowo ocieplić budynek oraz poprawić jego efektywność energetyczną, na przykład kupując nowe okna albo drzwi. Jeden lokator może dostać nawet około 37 tys. zł, ale musi się porozumieć z sąsiadami, by zmiany dotyczyły całego budynku.

Dla Wielkopolski z rządowego programu przeznaczono prawie 100 mln zł i pierwsza umowa została właśnie podpisana przez burmistrza Przemysława Pacholskiego. Otrzymane pieniądze pozwolą poprawić efektywność energetyczną w około 400 mieszkaniach, a prace ruszą na początku przyszłego roku.

„Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik uroczyście podpisał umowę o dofinansowanie dla swojej gminy w wysokości 4,5 mln zł na realizację przedsięwzięć w ramach Programu Ciepłe Mieszkanie” – poinformował WFOŚ.

Podpisanie odbyło się w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Gościem był Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚ, który podkreślił, że program „Ciepłe Mieszkanie” jest uzupełnieniem oferty programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, ponieważ także służy likwidacji „kopciuchów”, które występują również w budynkach wielorodzinnych, a dzięki termomodernizacji zmniejsza się zużycie opału potrzebnego do ogrzania budynku, co także wpływa pozytywnie na jakość powietrza.

Podziel się: