Wielkopolska: Pieniądze z rządowego programu dla wsi. Ale nie dla wszystkich

wojewoda Michał Zieliński fot. WUW

Ponad 440 mln zł trafi do Wielkopolski w ramach trzeciej edycji Rządowego Program Inwestycji Strategicznych. Premier Mateusz Morawiecki 14 lipca ogłosił wyniki naboru w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Edycja III – PGR.

W ramach programu samorządy w całej Polsce dostaną ponad 4 mld zł, a Wielkopolska – ponad 440 mln zł. do województwa wielkopolskiego. W tym rozdaniu pomoc trafi przede wszystkim do tych miejscowości, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

– Polska wieś przez lata była pomijana przez poprzednie rządy – podkreśla wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. – Dziś rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera gminy i powiaty popegeerowskie, zapewniając tym samym zrównoważony rozwój każdego regionu Polski poprzez niwelowanie różnic rozwojowych, które pojawiły się za czasów rządów dzisiejszej opozycji.

Jak przypomina Wielkopolski Urząd Wojewódzki, o wsparcie na inwestycje w tej edycji programu mogły ubiegać się gminy i powiaty, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Bezzwrotne dofinansowanie może wynieść do 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny poziom udziału własnego to 2 proc. W Wielkopolsce wsparcie otrzyma 210 projektów.

„Dzięki tym środkom możliwa będzie realizacja takich inwestycji jak budowa kanalizacji Parkowo–Józefinowo–Garbatka z modernizacją instalacji obróbki osadów ściekowych w oczyszczalni w Rogoźnie oraz przebudową drogi w Rudzie, która otrzymała dofinansowanie w wysokości 5 mln zł, budowa świetlicy wiejskiej w Kąkolewie (2,9 mln zł), utwardzenie drogi gminnej Kopanki – Bukowiec w granicach wsi Kopanki (2,5 mln zł), budowa ulicy Leśnej i Wąskiej w miejscowości Perkowo oraz budowa dróg gminnych ul. Lipowej i Podgórnej wraz z odwodnieniem w miejscowości Mochy (2,4 mln zł), modernizacja kotłowni, instalacji c.o. wraz z termomodernizacją dachu w Szkole Podstawowej w Gaju Małym, gm. Obrzycko (2,2 mln zł) oraz program kompleksowej przebudowy dróg wiejskich w gminie Sieraków – etap I – droga w Bucharzewie oraz droga w Chorzępowie (1,9 mln zł).

Przypomnijmy, że Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dotacje na inwestycje dla gmin i powiatów. W drugiej edycji programu każdy z samorządów otrzymał dofinansowanie, na które łącznie rząd przeznaczył ponad 30 mld zł.

Podziel się: