Wielkopolska: Ostatnie chwile starego mostu. Trwa burzenie

stary most w Rogalinku fot. WZDW

Nowy most został oddany do użytku – a stary jest właśnie rozbierany. Wkrótce po dawnym moście przez Wartę w Rogalinku, w ciągu DW431, nie pozostanie nawet ślad. „To już ostatnie tygodnie rozbiórki starej przeprawy w Rogalinku” – informuje WZDW.

Stary most, zbudowany w 1960 roku, nie był w stanie obsłużyć rosnącego ruchu, a jest stan techniczny pogarszał się z roku na rok. Jesienią 2020 roku rozpoczęła się więc budowa nowej przeprawy przez Wartę: pięcioprzęsłowego mostu o najwyższej klasie nośności „A” (obciążenia taborem samochodowym 50 ton), jezdni o długości blisko 800 metrów, z dwoma ciągami pieszo-rowerowymi oraz kanalizacją deszczową.

Inwestycja kosztowała 63,2 mln złotych, z czego prawie 52 mln to środki unijne. Most został otwarty 8 lipca tego roku, mimo że wokół trwały jeszcze prace wykończeniowe i trzeba było na jakiś czas wprowadzić ruch wahadłowy.

Teraz most został oddany do użytku już w całości, więc stara przeprawa powoli znika z krajobrazu.

„Trwają prace przygotowujące do ostatecznego demontażu konstrukcji stalowej, usuwana jest płyta betonowa” – informuje Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich. – „Ciężki sprzęt pracuje, trwa wyburzanie. Finał inwestycji coraz bliżej. To już ostatnie fotograficzne kadry dawnej przeprawy nad Wartą”.