08.06.2020 - Poznan Test & Go Pobieranie wymazow Koronawirus 12 WBOT Fot. DWOT

Wielkopolska: Od soboty trzy powiaty w czerwonej, a dwa w żółtej strefie

Międzychód, Gostyń i Krotoszyn mają trafić do strefy czerwonej, Ostrów i Wolsztyn – do żółtej, jak podał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, na konferencji prasowej. We wszystkich tych powiatach ostatnio drastycznie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem.

W powiecie międzychodzkim zakażenia koronawirusem zdiagnozowano w urzędach gminy w Chrzypsku i Sierakowie, dużej firmie w Łowyniu, szkole w Sierakowie i przedszkolu w Międzychodzie. Zakażenie wykryto też w tamtejszym szpitalu. Na szczęście większość z 38 zakażonych w tym powiecie przechodzi chorobę łagodnie, w izolacji domowej.

W powiecie gostyńskim zakażenie jest również z wielu źródeł: zdiagnozowano je u pracownika urzędu miasta, pracowników DPS i personelu szpitala. W powiecie krotoszyńskim natomiast koronawirus zaatakował głównie DPS w Baszkowie i szkoły. Zakażenie kilku osób potwierdzono w SP nr 1 i w SP nr 3 w Koźminie Wielkopolskim, a także w szkole w Starej Obrze i kilku innych placówkach.

Przypomnijmy, że w czerwonej strefie nie można organizować imprez masowych, nie działają sanatoria, parki rozrywki, a lokale gastronomiczne mogą być czynne tylko do 22.00. Limit gości na rodzinnych imprezach wynosi 50 osób. Wszyscy w przestrzeni publicznej muszą nosić maseczki.

Nieco łagodniejsze rygory obowiązują w strefie żółtej, która od soboty ma objąć powiaty ostrowski i wolsztyński. Tu liczba gości na imprezach rodzinnych może wynosić 100 osób, można się wybrać do kina – zajęte może być 25 proc. miejsc – oraz na siłownię, o ile jedna osoba będzie miała 7 metrów kwadratowych do swojej wyłącznej dyspozycji. Na ulicy również trzeba będzie nosić maseczki.

W przypadku powiatu wolsztyńskiego o trafieniu do żółtej strefy zadecydowała duża liczba zakażeń w DPS w Wielkiej Wsi, gdzie zdiagnozowano 32 zakażonych. Na szczęście wszyscy przechodzą zakażenie łagodnie. W powiecie ostrowskim z kolei są trzy ogniska zakażeń: DPS Psary, Szkoła Podstawowa Uczniów Kreatywnych i Żłobek Miejski.

W czerwonej strefie łącznie znajdzie się 16 powiatów i miasto Sopot, a w żółtej – 28 i miasta: Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz oraz Szczecin.

Wiceminister zdrowia podczas konferencji powiedział również, że ministerstwo postanowiło od przyszłego tygodnia zaostrzyć kryteria klasyfikacji do strefy czerwonej i żółtej, zwłaszcza jeśli chodzi o wesela. Szczegóły będą znane około 15 października.Z prognoz ministerstwa wynika, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni liczba zakażeń będzie się utrzymywać na wysokim, porównywalnym do dzisiejszego poziomie.

el

3 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze