Wielkopolska: Nowy rozkład jazdy od 12 grudnia. Z jakimi zmianami?

PKP dworzec Poznań Wschód pociąg zima fot. Sławek Wąchała

Nowe połączenia, więcej pociągów na trasach lokalnych i bardziej dogodne godziny kursowania pociągów. takimi zmianami w obowiązującym od 12 grudnia rozkładzie jazdy chwalą się przewoźnicy.

Jak informują Koleje Wielkopolskie, w nowym rozkładzie jazdy uruchomione zostaną 63 nowe pociągi, a 12 kolejnych będzie kursowało w wydłużonej relacji. Kolejną nowością jest pojawienie się pociągów Kolei Wielkopolskich na odcinku Piła – Wyrzysk Osiek, dzięki czemu mieszkańcy takich miejscowości jak Kaczory, Miasteczko Krajeńskie, Białośliwie, Krostkowo, czy Osiek nad Notecią, uzyskają bezpośrednie połączenia ze swoich miejscowości do Poznania. Wprowadzając zmiany, które wejdą w życie od 12 grudnia 2021 r. realizujemy część oczekiwań podróżnych, dla których jednym z najistotniejszych elementów rozkładu jazdy jest wysoka częstotliwość połączeń.

Oto nowe połączenia:

POZNAŃ – GNIEZNO – MOGILNO
Na odcinku Poznań – Gniezno – Poznań uruchomionych zostanie pięć nowych pociągów (dwa w relacji Poznań Gł. – Gniezno oraz trzy w relacji Gniezno – Poznań Gł.). Ponadto odpowiadając na oczekiwania mieszkańców m. in. takich miejscowości jak Trzemeszno, czy Mogilno – uruchomionych będzie więcej połączeń łączących te miejscowości z Gnieznem, czy Poznaniem.

POZNAŃ – NOWY TOMYŚL – ZBĄSZYNEK
Na linii w kierunku Zbąszynka uruchomionych zostanie 12 nowych pociągów: sześć kursujących w relacji Poznań Gł. – Zbąszynek – Poznań Gł. oraz sześć, które kursować będą w relacji Poznań Gł. – Nowy Tomyśl – Poznań Gł.

POZNAŃ-WRZEŚNIA-KONIN-KOŁO-KŁODAWA-KUTNO
Nowe połączenia pojawią się również na linii w kierunku Wrześni, Konina i Kłodawy. Cztery nowe pociągi kursujące w relacji do/z Wrześni, dwa nowe połączenia kursujące w relacji do/z Koła, nowy pociąg relacji Poznań Gł. – Konin. Ponadto relacja czterech pociągów, które dotychczas kursowały w relacji do/z Koła została wydłużona do stacji Kłodawa.

POZNAŃ – ROGOŹNO – PIŁA – WYRZYSK OSIEK
Uruchomione zostaną nowe połączenia na odcinku Piła Gł. – Wyrzysk Osiek – Piła Gł. dzięki czemu mieszkańcy takich miejscowości jak Kaczory, Miasteczko Krajeńskie, Białośliwie, Krostkowo, czy Osiek nad Notecią, uzyskają bezpośrednie połączenia ze swoich miejscowości do Poznania.

POZNAŃ-MILICZ / KĘPNO / ODOLANÓW / KALISZ / ŁÓDŹ
W relacji do/z Odolanowa uruchomiona zostanie dodatkowa para pociągów, zapewniająca mieszkańcom miasta i gminy Odolanów dodatkowe, bezpośrednie połączenia z Ostrowem Wielkopolskim oraz Poznaniem. Ponadto wydłużona zostanie relacji jednego pociągu do stacji Kalisz (dotychczas kursującego do Jarocina).

POZNAŃ – WOLSZTYN – GRODZISK – POZNAŃ
Nowe połączenia uruchomione zostaną także na linii do Wolsztyna. W relacji Poznań Gł. – Grodzisk Wlkp. – Poznań Gł. uruchomione zostaną dwie nowe pary pociągów, ponadto w relacji Poznań Gł. – Wolsztyn – Poznań Gł. kursować będzie dodatkowa para pociągów.

POZNAŃ – WĄGROWIEC – GOŁAŃCZ- POZNAŃ
Większą częstotliwość połączeń zauważyć będzie można również na odcinku Poznań – Wągrowiec – Poznań, poprzez uruchomienie trzech nowych połączeń.

POZNAŃ – KOŚCIAN – LESZNO – RAWICZ
Duże zmiany będą miały miejsce na linii w kierunku Leszna i Rawicza. Uruchomione zostaną nowe połączenia – jedna para pociągów w relacji Poznań – Czempiń – Poznań, 6 par pociągów w relacji Poznań – Leszno – Poznań oraz 5 par pociągów w relacji Rawicz – Poznań – Rawicz.

LESZNO – WOLSZTYN – ZBĄSZYNEK
Zmiany będą miały miejsce również na odcinku Wolsztyn – Leszno – Wolsztyn, uruchomiony zostanie jeden nowy pociąg w relacji Wolsztyn – Leszno. Ponadto od 17 stycznia uruchomiona zostanie jedna nowa para pociągów w relacji Wolsztyn – Leszno – Wolsztyn.

Zmiany wprowadza też Polregio. Dzięki tej spółce Poznań zyska nowe połączenie osobowe do Warszawy przez Ostrów Wielkopolski i Łódź. Na tej trasie będą kursowały dwie pary pociągów. Nadal będzie kursował pociąg Kamieńczyk do Szklarskiej Poręby, w dodatku pojedzie szybciej o 1,5 godziny.

Z kolei dzięki Intercity znacznie częściej będą kursowały pociągi między Poznaniem a Warszawą, bo co godzinę. Zgodnie z zapowiedziami szybciej pojedzie też pociąg IC Heweliusz z Poznania do Wrocławiem będzie jechał godzinę i 28 minut. Przemyślaninem z Poznania dojedziemy nie tylko do Słupska, ale i do Ustki, a Krakowianką – do Kołobrzegu.

Źródło: Koleje Wielkopolskie, Radio Poznań

Podziel się:

Ostatnio dodane: