Wielkopolska: Nowi terytorialsi w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

nowi terytorialsi: ojciec z synem fot. 12WBOT

Uczniowie, urzędnicy, a także ojciec z synem założyli mundury i rozpoczęli szkolenie – w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przez najbliższe dni szkolić się będzie 100 nowych ochotników.

Wśród nich znaleźli się uczniowie i studenci, informatyk, mechanik, rolnik, pracownik administracji miejskich wodociągów – i ojciec z synem. Dla części z nich to pierwszy kontakt z wojskiem, a dla niektórych – powrót do służby w mundurze.

Jednak w każdym przypadku szkolenie w WOT to wyjście ze strefy komfortu. Pierwszy dzień jeszcze nie do końca: wtedy nowi terytorialsi pobierają umundurowanie i wyposażenie. Ale później zaczyna się intensywny trening wojskowy, od egzaminu z wychowania fizycznego – i już każdy kolejny dzień to kilkunastogodzinny trening wojskowy.

Pracy jest dużo, czasu niestety nie: w ciągu tych kilkunastu dni przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią, elementami taktyki, topografii czy też podstawami pierwszej pomocy medycznej na polu walki.

Ostatni dzień to tzw. „pętla taktyczna” czyli sprawdzian wyszkolenia każdego początkującego terytorialsa – dla tych wytrwałych, którzy wytrzymają na szkoleniu do końca. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą „pętlę”, złożą uroczystą przysięgę wojskową 11 września na terenie koszar wojskowych w Lesznie, a po niej rozpoczną służbę najbliżej swojego miejsca zamieszkania: obecnie bataliony znajdują się w Śremie, Lesznie, Skwierzynie i Dolaszewie pod Piłą.

Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem osób młodych. 8 proc. żołnierzy WOT to uczniowie szkół średnich, a 19 proc. to studenci. Co trzeci żołnierz ma wyższe wykształcenie.

W ostatnim czasie wśród nowo powoływanych ochotników spada współczynnik tych, którzy mieli wcześniej kontakt z wojskiem. Dla coraz większej liczby ochotników 16-dniowe szkolenie podstawowe jest ich pierwszym kontaktem ze służbą wojskową. Wśród terytorialsów wiele jest kobiet, które stanowią blisko 19 proc. żołnierzy formacji – to współczynnik zdecydowanie wyższy niż w wojskach operacyjnych.

– WOT jest dzisiaj formacją stanowiącą wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową ukierunkowaną na realizację misji wspierania i obrony lokalnych społeczności – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła Dowódca WOT. – W tym dniu zachęcamy do podejmowania służby w WOT wszystkie osoby, które swoją aktywność zawodową i życie rodzinne chcą uzupełnić o służbą wojskową.

Według prognoz na koniec roku 2021 służbę WOT ma pełnić 32 tys. żołnierzy. W samej 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy już ponad 2000 żołnierzy.

Podziel się:

Ostatnio dodane: