Wielkopolska: Niepełnosprawny zmuszany do żebrania. Podejrzani usłyszeli zarzuty

fot. Sławek Wąchała

Trzy osoby: jedna kobieta i dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych pod zarzutem handlu ludźmi. Prokuratura Rejonowa w Kaliszu złożyła do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania.

Jak informuje Komenda Miejska Policji, handel ludźmi to nazwa przestępczego procederu, będącego współczesną formą niewolnictwa i godzącego w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. W tym konkretnym przypadku chodziło o zmuszanie osoby niepełnosprawnej do żebrania. Taka informację otrzymali kaliscy policjanci 3 października i natychmiast udali się na miejsce, gdzie miało dochodzić do tego procederu, czyli przed jeden z marketów.

„Już na miejscu policjanci ustalili, że pokrzywdzony to 50-letni obywatel Łotwy” – informuje KMP w Kaliszu. – „Z jego relacji wynikało, że przebywa na terenie Polski od kilku miesięcy i jest zmuszany do żebrania pod różnymi marketami. Wszystkie pieniądze przekazywał 49-letniemu obywatelowi Mołdawii, który przywiózł go na teren naszego kraju i zmuszał do żebractwa. Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali kolejne dwie osoby związane z tą sprawą. Zatrzymani to 23-letni mężczyzna oraz 43-letnia kobieta, również obywatele Mołdawii”.

Prokuratura Rejonowa w Kaliszu prowadzi śledztwo w tej sprawie, a zatrzymani usłyszeli zarzuty handlu ludźmi. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Prokuratura złożyła także wniosek do sądu o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Podziel się: