Zima śryż rzeka Warta fot. Sławek Wąchała

Wielkopolska: Nie ma zagrożenia powodziowego

Tak wynika z analizy sytuacji przeprowadzonej przez specjalistów Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jedynie na jednej rzecze odnotowano stan ostrzegawczy.

Dzisiejsza wideokonferencja wojewody Michała Zielińskiego była poświęcona właśnie sytuacji powodziowej w Wielkopolsce. Jak jednak poinformowała go Beata Musielska, zastępca dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą RZGW, w regionie nie ma zagrożenia powodziowego. Jedynie na Swędrni w miejscowości Dębe został przekroczony stan ostrzegawczy, ale jak zapewniają specjaliści z RZGW, sytuacja jest pod kontrolą. W najbliższych dniach według prognoz poziom wód będzie spadał, a dodatkowo RZGW jeszcze w tym tygodniu zmniejszy zrzut wody z Jeziorska. Mróz sprawił, że dopływ wody z Warty jest coraz mniejszy, a na Warcie i Prośnie utrzymuje się śryż i lód brzegowy.

– Mimo stabilnej sytuacji musimy być przygotowani na różne scenariusze i warianty działania. Zwróciłem się do samorządowców o sprawdzenie magazynów przeciwpowodziowych i utrzymanie gotowości na doraźne interwencje – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Wojewoda zwrócił też uwagę, że w razie potrzeby w gotowości pozostaje Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna. Obie formacje dysponują odpowiednim sprzętem, w tym pompami do natychmiastowej interwencji w razie podtopień. Bryg. Jarosław Zamelczyk, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, brał udział w dzisiejszej naradzie i potwierdził gotowość służb.

WUW

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze