Wielkopolska: Muzeum w pałacu w Lewkowie już zaprasza. „Jeden z najcenniejszych zabytków Wielkopolski”

Pałac w Lewkowie fot. Muzeum w Lewkowie FB

Po gruntownym remoncie pałacu, budynków folwarcznych oraz parku muzeum w pałacu Lipskich w Lewkowie zostało dziś uroczyście otwarte. Gościem uroczystości był Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

„Lewków to miejsce związane z dziejami narodowymi, z ludźmi, którzy brali udział w najważniejszych wydarzeniach naszej historii, którą chcemy wspominać i pielęgnować. Kompleks pałacowo-parkowy w Lewkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski” – napisał marszałek Marek Woźniak na swoim profilu na Facebooku po otwarciu pałacu.

„Celem wartego ponad 25 mln złotych projektu był gruntowny remont istniejących budynków zespołu pałacowo-parkowego, połączony z ich adaptacją na nowe cele” – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Prawie 14,5 mln złotych z tej kwoty to dofinansowanie przyznane przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (WRPO 2014+).

Parter pałacu po remoncie pełni funkcję muzeum, pierwsze piętro zajmują pomieszczenia edukacyjne, a piwnice przeznaczono na cele usługowo-gastronomiczne. W oficynie zachodniej mieści się hotel z wygodnym zapleczem sanitarnym w każdym pokoju, a dawną lodownię przerobiono na piwniczkę ekspozycyjną. Stara wozownia natomiast została rozbudowana o budynek sali konferencyjno-bankietowej na 130 osób, połączonej podziemnym tunelem z hotelem. Zadbano także o otoczenie: wyremontowano wewnętrzne drogi, chodniki i ścieżki, a także park.

„Renowacja istniejących budynków przewidywała zachowanie ich pierwotnego układu architektonicznego z niezbędnymi pracami umożliwiającymi przyszłe ich użytkowanie” – podkreśla UMWW.

Po otwarciu pałac Lipskich jako muzeum, hotel i placówka edukacyjna będzie służył miejscowej społeczności.

Podziel się: