Wielkopolska: Mężczyzna podejrzany o okradanie grobów usłyszał zarzuty

grób fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

Kompozycje kwiatowe, nagrobne rzeźby, krzyże, latarenki, a nawet mech – wszystko to znaleźli jarocińscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca gminy Jaraczewo. Mężczyzna usłyszał zarzut okradania grobów. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Jarocińscy policjanci już w maju otrzymali pierwsze zgłoszenia o tym, że na cmentarzach w okolicach Jarocina dochodzi do kradzieży wiązanek, niewielkich rzeźb, krzyży, wazonów i latarenek, a także innych elementów ozdobnych. Nawet mchu! dwie skradzione, zrobione na zamówienie wiązanki, znalazły się na innym cmentarzu w innej miejscowości…

„Kryminalni przesłuchali potencjalnych świadków i wykonali szereg czynności, na podstawie których ustalili, że związek z ograbianiem nagrobków może mieć mieszkaniec gminy Jaraczewo” – informuje Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie. – „We wtorek, 12 lipca, śledczy zatrzymali podejrzewanego o dokonanie tych przestępstw i przeszukali jego posesję. W budynkach gospodarczych odnaleźli kilkadziesiąt różnego rodzaju ozdób, wiązanek i innych elementów ozdobnych pochodzących z różnego rodzaju nagrobków. Wszystkie te elementy zostały przez śledczych zabezpieczone”.

Policjanci ustalili, że 38-latek sprzedawał skradzione z grobów rzeczy i było to jego dodatkowe źródło dochodu. Mężczyzna usłyszał zarzuty ograbiania miejsc spoczynku zmarłych, za co grozi mu kara więzienia od 6 miesięcy do lat 8. Przyznał się do popełnienia przestępstwa.