Marek Woźniak

Wielkopolska: Marszałek zaprezentował budżet. “To budżet dobrej nadziei”

1 miliard 617,4 mln zł dochodów i 1 miliard 984 mln zł wydatków. Marszałek Marek Woźniak przedstawił dziś założenia budżetu samorządu Wielkopolski na rok 2021. – Budżet na rok 2021 nazwałem budżetem „dobrej nadziei”- powiedział.

W budżecie ważne są nie tylko dochody i wydatki, ale też inwestycje. A te przedstawiają się dobrze, bo w roku 2021 samorząd Wielkopolski na inwestycje przeznaczy 955 mln zł. To o 216,2 mln zł w porównaniu z rokiem 2020.

– Budżet na rok 2021 nazwałem budżetem „dobrej nadziei”, bo mamy
nadzieję, że przyszły rok będzie rokiem w miarę normalnej pracy –
zapewne w drugiej części – bo w pierwszej, będziemy jeszcze nadal
zmagać się z pandemią – mówił marszałek. – To budżet ambitny i konsekwentny, bo podobnie jak poprzednie, jest rozwojowy – pomimo wszystkich trudności i spadku dochodów wynikających ze zmian podatkowych CIT i PIT. To także, podobnie jak w latach ubiegłych, budżet proinwestycyjny, z bardzo wysokim wskaźnikiem wydatków majątkowych, kosztem wydatków bieżących, które minimalizujemy. To jest także budżet solidarnościowy, bo od lat inspirujemy i wspieramy inicjatywy realizowane przez samorządy lokalne, organizacje pozarządowe, policję czy państwową straż pożarną, wspierając nasze bezpieczeństwo. Co ważne: to także budżet elastyczny, ponieważ mamy zapisane w nim rezerwy celowe, na wiele form ich wykorzystania, które uruchomimy na konkretne wydatki pojawiające się w 2021 roku. Warto zaznaczyć, że wciąż realizujemy kilka projektów kluczowych ze środków unijnych, bo chcemy w 100% wykorzystać dostępny budżet europejski.

Elżbieta Kuzdro-Lubińska, skarbnik województwa, zaprezentowała szczegóły projektu budżetu.
– Największe wydatki w budżecie stanowią inwestycje drogowe
i kolejowe, na które planujemy przeznaczyć 823,7 mln zł, w tym na
drogi 432,2 mln – mówiła. – W 2021 roku zaplanowano zakup kolejnych 3 pociągów Elf za kwotę 76,5 mln zł. Drugim ważnym segmentem to ochrona zdrowia, w którą zainwestujemy prawie 400 mln zł. Są to m.in. inwestycje Wielkopolskiego Centrum Onkologii i innych naszych szpitalach wojewódzkich. Priorytetową inwestycją jest budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, którą planujemy zakończyć w 2021 roku. Sfinalizujemy także duży projekt Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, warty w sumie 94,2 mln zł.

Nie sposób nie wspomnieć o zaplanowanych ponad 20 inwestycjach z
obszaru kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w tym modernizacja
sceny głównej Teatru Wielkiego w Poznaniu czy otwarcie nowej
instytucji kultury w Winnej Górze, związanej z Henrykiem Dąbrowskim.

W budżecie województwa zaproponowane zostały także środki na szereg
przedsięwzięć edukacyjnych, a także w zakresie ekologii i ochrony
środowiska, jak chociażby nowy projekt „Life after coal”,
wspierający Wielkopolskę Wschodnią w procesie transformacji
energetycznej, czy gospodarkę niskoemisyjną. Ważnym sektorem wsparcia w budżecie województwa jest integracja społeczna, seniorzy i rodzina oraz projekty związane ze sportem i turystyką.

UMWW, el

4 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze