Wielkopolska: Mamy już 2 tysiące terytorialsów

nowi rekruci fot. 12WBOT
Razem z kolejnymi 70 rekrutami tylu właśnie żołnierzy służy w 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W skwierzyńskich koszarach właśnie ruszyło kolejne szkolenie podstawowe.

18 kobiet i 64 mężczyzn zadeklarowało chęć zostania terytorialsem podczas ostatniego naboru, który odbył się 14 maja w Skwierzynie, i za 16 dni staną się częścią brygady liczącej już 2000 żołnierzy.

Każdy z kandydatów został poddany badaniu na obecność covid-19. Teraz spędzą w Skwierzynie najbliższe 16 dni, bo tyle trwa szkolenie podstawowe.

Na służbę wojskową zdecydowali się m.in. uczniowie, kierowcy, kucharz, elektromechanik i stolarz. Warto dodać, że wśród rekrutów są osoby, które zasilą długo wyczekiwany 122 blp, który będzie stacjonował w Dolaszewie k. Piły.
– Przed nami kolejny, wielki moment – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT. – Ochotnicy, którzy dziś wstępują w szeregi 12 WBOT, złożą niebawem uroczystą przysięgę i tym samym przyczynią się do rozbudowy dowodzonej przeze mnie jednostki. Oficjalnie, od 29. maja, w wielkopolskiej brygadzie będzie służyć 2000 żołnierzy.

Kandydatów czeka teraz intensywny trening wojskowy, który rozpoczął się już w sobotę, bo ochotnicy musieli przede wszystkim zdać sprawdzian z wychowania fizycznego. Oprócz tego każdy z nich będzie musiał nauczyć się m.in. bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, podstaw topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki oraz taktyki – i codzienne, poranne ćwiczenia fizyczne.

Na koniec szkolenia instruktorzy przeprowadzą sprawdzian „pętli taktycznej”, który łączy w sobie wszystkie elementy dotychczasowego szkolenia. Najbardziej zdeterminowani rekruci, którzy przejdą pomyślnie przez „pętlę”, złożą uroczystą przysięgę 29. maja, na terenie koszar w Skwierzynie.

To jednak dopiero początek ich ciężkiej pracy – pełne wyszkolenie żołnierza OT trwa trzy lata. W kolejnych miesiącach żołnierze będą powoływani na dwa dni w miesiącu, a raz w roku uczestniczyć będą w dwutygodniowym zintegrowanym ćwiczeniu poligonowym.

12WBOT

Podziel się:

Ostatnio dodane: