Wielkopolska ma nowy system informacji przestrzennej! Dlaczego jest taki ważny?

Marek Woźniak fot. UMWW

Dane o środowisku i klimacie, finansach regionu – i mapy. Tak wygląda System Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego. „Dotyczy tego, co mamy w przestrzeni, pod ziemią i na ziemi” – tłumaczy marszałek Marek Woźniak.

Marszałek Marek Woźniak oficjalnie zainaugurował 13 lutego działalność nowego Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego (SIPWW). To wieloetapowe przedsięwzięcie, które stanowi część systemu zarządzania województwem i będzie wspierać realizację zadań samorządu województwa. Budowa SIPWW to także wypełnienie wymagań Dyrektywy Parlamentu Europejskiego INSPIRE.

– To ogromny zestaw informacji dotyczących przestrzeni całego województwa, które obrazują co w Wielkopolsce jest zebrane w formie map czy zestawów danych – tłumaczy Marek Woźniak. – Dotyczą one tego, co mamy w przestrzeni, pod ziemią i na ziemi.

System ułatwi też pracę wielkopolskim urzędnikom, nie mówiąc już o wymianie informacji: do tej pory planowanie inwestycji na danym terenie wymagało wielokrotnej wymiany dokumentów między różnymi wydziałami i departamentami urzędów. Teraz dzięki portalowi SIPWW wszystkie dane z zasobów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz kilku jednostek podległych są w jednym miejscu.

W SIPWW znajdziemy między innymi mapy glebowo-rolnicze, informacje o dofinansowaniu z funduszy unijnych, dane o bezrobociu, dane o środowisku i klimacie oraz wiele innych zbiorów. Dla wygody użytkowników w systemie są także dane z portali lokalnych – te istotne przy analizach danego obszaru, jak ewidencja gruntów i budynków.

– Jest to wiarygodny element informacji o terenie, z którego będą mogli skorzystać nie tylko urzędnicy czy inwestorzy, ale każdy z mieszkańców Wielkopolski- podkreśla marszałek. – Oczywiście jest to system otwarty, dlatego będzie na bieżący aktualizowany i stopniowo będzie obrastał nowymi treściami.

W system wbudowany jest również moduł statystyczny, który umożliwia tworzenie własnych kompozycji mapowych, prezentację danych w formie wykresów lub kartogramów oraz zapisywanie utworzonej w ten sposób kompozycji mapową na własne potrzeby.

Kolejną funkcją, która wyróżnia system, są e-usługi, na przykład prowadzenie konsultacji społecznych. Każdy użytkownik, oprócz tego, że może złożyć wniosek o konsultację i tym samym mieć wpływ na to, co dzieje się w jego okolicy, może też złożyć petycję lub wziąć udział w dyskusji.

Stworzenie SIPWW kosztowało 24 mln zł, z czego ponad 20 mln stanowiło dofinansowanie unijne, a 3,8 mln to środki własne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Podziel się:

Ostatnio dodane: