szpital tymczasowy fot. K. Adamska

Wielkopolska: Łóżek dla chorych na covid-19 nie brakuje

NFZ sprawdził, jak Wielkopolska jest przygotowana na trzecią falę epidemii i dane podnoszą na duchu: na 1358 łóżek na drugim poziomie zabezpieczenia zajęte są 882.

Wszystko wskazuje na to, że mimo roku trwania epidemii nie zabraknie nam łóżek dla chorych. Przypomnijmy, że dokładnie 4 marca 2020 r. w Polsce zdiagnozowano „pacjenta zero” zakażonego wirusem SARS-CoV-2, a a przez ten rok na covid-19 zachorowało co najmniej 1,75 mln osób, z czego 44,6 tys. zmarło.

Teraz mamy w kraju trzecią falę epidemii, ale w wielkopolskich szpitalach nie brakuje łóżek dla pacjentów chorych na covid-19. Jak zapowiada NFZ według danych z czwartku 4 marca na 1358 łóżek na drugim poziomie zabezpieczenia zajęte są 882 łóżka. Drugi poziom to łóżka dla pacjentów, u których zdiagnozowano wyłącznie covid-19 i którzy nie wymagają leczenia specjalistycznego, w szczególności zabiegowego.

9 marca natomiast uruchomiony zostanie dodatkowo kolejny moduł szpitala tymczasowego na MTP w Poznaniu.
– Monitorujemy sytuację epidemiczną w Wielkopolsce, obserwujemy poziom obłożenia łóżek dla pacjentów z covid-19 i na bieżąco rekomendujemy wojewodzie wielkopolskiemu rozwiązania najbardziej korzystne dla mieszkańców naszego regionu – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Każdy region naszego województwa jest zabezpieczony w łóżka covidowe, dysponujemy także zasobem łóżkowym szpitala tymczasowego w Poznaniu. W tej chwili zajęte są 882, a wolnych jest 476. Jeśli chodzi o łóżka respiratorowe, to na drugim poziomie jest ich 130, a zajęte są 83 – wyjaśnia wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

W ostatnich trzech miesiącach „odmrożone” zostały oddziały covidowe w kilku szpitalach w województwie wielkopolskim, jak informuje NFZ. Całkowicie uwolniono m.in. szpital w Wolicy czy Środzie Wielkopolskiej. “Decyzje były podejmowane po konsultacjach z ekspertami i nie wpłynęły negatywnie na sytuację pacjentów w Wielkopolsce” – informuje NFZ. – “Wręcz przeciwnie, poprawiła się dostępność do leczenia dla pacjentów, u których nie zdiagnozowano zakażenia koronawirusem oraz dla tych, którzy wymagają m.in. rehabilitacji pulmonologicznej po przejściu covid-19”.

Szpitale, które mogą przyjąć i leczyć pacjentów z covid-19, znajdują się w każdej części Wielkopolski. Najwięcej miejsc jest w Poznaniu, gdzie mamy też najwięcej zakażeń, ale duże oddziały covidowe znajdują się także w: Słupcy (140 łóżek), Rawiczu (100 łóżek), Ostrowie Wielkopolskim (90 łóżek) czy Czarnkowie (82 łóżek).

Łącznie w całej Wielkopolsce pacjenci ze zdiagnozowanym covid-19 są leczeni w 20 tradycyjnych szpitalach oraz w szpitalu tymczasowym na MTP w Poznaniu, w którym we wtorek, 9 marca zostanie uruchomiony trzeci moduł łóżek. Dotąd działało tam 56 łóżek (jeden moduł liczy 28) plus 10 łóżek respiratorowych. Teraz będzie ich 94, a jeśli będzie taka potrzeba – zostaną uruchomione kolejne moduły.

NFZ

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze