Wielkopolska: Kolejni zatrzymani handlarze dopalaczami

wielkopolski gang fot. CBŚP
Tym razem Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało cztery osoby na terenie Śląska i Wielkopolski. Wśród nich był jeden z liderów grupy handlarzy, powiązany ze śląskimi pseudokibicami.

CBŚP prowadziło śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej „sklepy-bunkry”, za pomocą których handlowano dopalaczami. Jak wynika z ustaleń śledztwa, grupa mogła wprowadzić do obrotu 480 tys. opakowań zawierających dopalacze o wartości 14,5 mln zł. W całej sprawie występuje już 55 podejrzanych, z których 16 było tymczasowo aresztowanych.

Teraz funkcjonariusze zatrzymali na Śląsku i w Wielkopolsce kolejne 4 osoby, w wieku od 27 do 39 lat. Z ustaleń śledczych wynika, że jeden z nich to lider grupy, podejrzany o zorganizowanie całego procederu i o powiązania ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów sportowych. Pozostali to sklepikarze, czyli osoby, które zajmowały się sprzedażą dopalaczy oraz ochroną sklepów.

Warto dodać, że punkty sprzedaży prowadzone przez członków tej grupy nie bez powodu noszą nazwę sklepów – bunkrów. Były wyposażone w specjalne zabezpieczenia i przeszkody techniczne, takie jak podwójne stalowe drzwi antywłamaniowe, kraty, wzmocnione płytami okna oraz systemy monitoringu wizyjnego – wszystko po to, by utrudnić i opóźnić ewentualne wejście na ich teren policji lub służb sanitarnych. To opóźnienie dałoby czas podejrzanym na zniszczenie dowodów przestępczej działalności w specjalnie do tego przygotowanych piecach.

Osoby zatrzymane w Wielkopolsce i na Śląsku doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie usłyszały zarzuty wprowadzania do obrotu substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób w postaci tzw. dopalaczy. Mężczyzna podejrzany o kierowanie grupą został tymczasowo aresztowany.

W całej sprawie występuje już 55 osób podejrzanych, z których 16 było tymczasowo aresztowanych. Śledczy zabezpieczyli także mienie osób podejrzanych warte ponad 800 tys. zł: gotówkę, pieniądze na rachunkach bankowych oraz udziały w spółkach.

CBŚP

Podziel się: