szkolenie terytorialsów fot. WBOT

Wielkopolska: Kolejni terytorialsi złożą przysiegę wojskową

Na poligonie w Biedrusku kończy się właśnie szkolenie podstawowe wielkopolskich terytorialsów. Rekruci zdali egzamin na „pętli taktycznej”, mogą więc złożyć przysięgę wojskową.

Strzelanie, podstawy taktyki, dostarczanie amunicji na pod ostrzałem przeciwnika, udzielania pierwszej pomocy na polu walki – tego wszystkiego przyszli żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczyli się podczas „szesnastki”, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego.

Przed złożeniem uroczystej przysięgi, ochotnicy musieli przejść ostatnią weryfikację, która jest przepustką do złożenia przysięgi.

– Trasa całej pętli to około dwudziestu kilometrów – komentuje instruktor; porucznik Piotr Kozłowski. – Żołnierze powinni ją pokonać w wyznaczonym czasie, ale to nie jest spacerek. Rekrut przemieszcza się z całym wyposażeniem, ze wszystkim, co musi ze sobą zabrać do wykonania takiego zadania. Do tego dochodzi jeszcze broń, amunicja. To wszystko może ważyć nawet około czterdziestu kilogramów.

Już samo rozpoczęcie nie było łatwe – egzamin rozpoczął się o 3 nad ranem, a przyszłych terytorialsów obudził alarm, który był sygnałem do wymarszu na egzamin.

– Szkolenie podstawowe wymaga od rekrutów bardzo dobrego przygotowania fizycznego oraz mentalnego. Żołnierze nabywają podstawowe umiejętności z zakresu obsługi broni, taktyki, pomocy medycznej czy terenoznawstwa. Na tym szkoleniu dodatkowym utrudnieniem była zmienność warunków atmosferycznych; była zima, śnieg, bardzo mroźno, potem padał deszcz a teraz jest nadzwyczaj ciepło jak na tą porę roku. – mówi podpułkownik Tomasz Woźniak, dowódca 124 batalionu lekkiej piechoty, który odpowiadał za całe szkolenie.

Tym razem „pętla taktyczna” odbyła się pod Poznaniem, w Biedrusku. Na poligonie ćwiczyło 62 rekrutów, w tym 11 kobiet. Na zakończenie szkolenia odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa, zaplanowana na sobotę, 27 lutego o godzinie 11.00. Niestety, ze względu na pandemię goście i bliscy nie będą mogli uczestniczyć w przysiędze.

12 WBOT

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze