Wielkopolska: In vitro dla 300 par w regionie

Teatralka fot. Sławek Wąchała
Prawie 300 par z całej Wielkopolski zgłosiło się do programu wspierania zabiegów in vitro, który finansuje samorząd województwa. Przeprowadzono już 14 procedur zapłodnienia pozaustrojowego.

W latach 2013 – 2016 w Polce można było skorzystać z programu wprowadzonego przez rząd PO -PSL „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego”. Dzięki niemu starający się o dzieci mogli uzyskać refundację zabiegów in vitro, a w Polsce urodziło się ponad 20 tys. dzieci.

Od czasu zakończenia programu samorządy w całej Polsce wzięły sprawy we własne ręce i z własnych środków, w miarę możliwości, oferują pomoc przyszłym rodzicom. W 2021 r. do samorządów finansujących procedury in vitro dołączył samorząd województwa wielkopolskiego, który przeznaczył na leczenie niepłodności metodą in vitro 1 mln zł.

– Wiedząc, że rząd podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie tej procedury, chcemy podać dłoń tym parom z Wielkopolski, dla których jedynym rozwiązaniem problemu niepłodności jest właśnie in vitro – tłumaczył w lutym Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Umowę na realizację „Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego” podpisali w lutym Paulina Stochniałek i przedstawiciele wykonawców programu – InviMed Poznań oraz Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

– Po zaledwie dwóch miesiącach od podpisania umowy zainteresowanie programem jest ogromne – przyznaje Paulina Stochniałek, członek zarządu województwa wielkopolskiego. – Zwróciliśmy się z pytaniem do samorządów gminnych, czy chciałyby włączyć się do finansowania programu w II półroczu 2021 r. oraz w 2022 r. Z dnia na dzień otrzymujemy coraz więcej pozytywnych odpowiedzi.

Przystąpienie do programu zadeklarowały już Opalenica, Międzychód, Gostyń i Gniezno. W tym roku wielkopolskie samorządy zadeklarowały przekazanie na ten cel ponad 400 tys. zł, z kolei w przyszłym roku przewidywana kwota dofinansowania ma wynieść prawie 300 tys. zł.

– Czekamy na rozstrzygnięcia w kolejnych gminach – wyjaśnia Paulina Stochniałek. – Następne są w trakcie procesu decyzyjnego i informacje dotrą do nas niebawem.

Do końca marca do programu zgłosiły się 284 pary mieszkające w Wielkopolsce i nie korzystające z innego dofinansowania programu in vitro. Przeprowadzono już 14 procedur zapłodnienia pozaustrojowego z zaplanowanych 200 procedur oraz 1 procedurę mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym z zaplanowanych 10.

Program samorządu województwa wielkopolskiego zakłada dofinansowanie do pojedynczej procedury zapłodnienia pozaustrojowego do 5 tys. zł oraz sfinansowanie w 100 proc. procedury mrożenia komórek jajowych dla kobiet przed leczeniem gonadotoksycznym, jako metody odroczenia płodności.

UMWW

Podziel się:

Ostatnio dodane: