Wielkopolska: IMiGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne. Drugiego stopnia!

fot. Sławek Wąchała

Wody w zlewni Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu mogą ponownie przekroczyć stan alarmowy – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydano 11 września i obowiązuje do północy.

„W zlewni Ślęzy po Białobrzezie stany wody będą ulegały wahaniom w strefie powyżej stanu ostrzegawczego (w przypadku ponownych opadów, możliwe kolejne przekroczenie stanu alarmowego), w Borowie będą wzrastały w strefie powyżej stanu alarmowego (co najmniej do godzin popołudniowych 11.09.), a w Ślęzie do stanu powyżej ostrzegawczego (w godzinach wieczornych i nocnych z 11 na 12.09.)” – informuje IMiGW. – „Na Widawie w Zbytowej utrzyma się przekroczenie stanu ostrzegawczego z tendencją wzrostową, a w Krzyżanowicach może wystąpić przekroczenie stanu ostrzegawczego. W zlewni górnej Baryczy stany wody będą przekraczały stan ostrzegawczy z tendencją wzrostową (szczególnie w Bogdaju na Polskiej Wodzie)”.

Wody przybywa ze względu na spływ wody deszczowej – na Dolnym Śląsku i na południu Wielkopolski ostatnio padały obfite deszcze i to jest efekt. Wyższy poziom wody zauważymy także w warcie, ale tu poziom ostrzegawczy raczej nam nie grozi.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.