Marsz Równości, Gniezno fot. mat. pras.

Wielkopolska: II Marsz Równości przejdzie przez miasto. „Akceptacja drugiego człowieka i jego wolność są najważniejsze”

Już po raz drugi przez Gniezno 7 maja przejdzie Marsz Równości. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość zwycięży!”. „Akceptacja drugiego człowieka i jego wolność są najważniejsze” – twierdzą organizatorzy i zapraszają wszystkich, którzy się z tym zgadzają, do udziału w marszu.

Marsz odbędzie się w przededniu Dnia Zwycięstwa – 8 maja 77 lat temu zakończył się koszmar II wojny światowej i teraz, gdy na Ukrainie zaatakowanej przez Rosję trwa wojna, ta rocznica ma szczególne znaczenie.

– Niestety, sytuacja za naszą wschodnią granicą pokazuje, że czasy spokoju znów są zagrożone – mówi Maciej Januchowski, rzecznik prasowy Marszu Równości w Gnieźnie. – Dlatego tak ważne jest, by wspierać Ukrainę, by nie dopuścić do działań zbrojnych na większą skalę. W tym roku część naszych postulatów związanych jest z osobami, które cierpią w związku z wojną w swoim kraju. Przede wszystkim w tej kwestii żądamy otwarcia granic dla wszystkich osób uciekających przed wojną i prześladowaniem oraz oczekujemy od wspólnoty europejskiej pełnej solidarności i wsparcia w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją.

Postulaty dotyczące praw osób LGBT+ pozostają takie same, bo tu sytuacja nie zmieniła się – niestety – na lepsze. Osoby LGBT+ nadal walczą o równość małżeńską, brak dyskryminacji w przestrzeni publicznej czy miejscach pracy i lepsze uregulowania prawne umożliwiające korektę płci oraz prawo do uzgodnienia płci. Wśród postulatów są także dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej, postulaty większej dbałości o prawa osób z niepełnosprawnościami oraz zapewnienie im realnej pomocy państwa.

Sobotni Marsz Równości rozpocznie się o godzinie 14.00 przy Urzędzie Miejskim w Gnieźnie i przejdzie przez centrum miasta. Wszystkie kolorowe elementy mile widziane!