budynek mieszkalny fot. L. Łada

Wielkopolska: Gminy zaczynają budować tanie mieszkania

Mają być niedrogie, czynszowe i powstawać tam, gdzie o mieszkanie jest bardzo trudno, bo nie buduje się nowych. Trzy gminy we wschodniej Wielkopolsce chcą rozwiązać ten problem i wybudować mieszkania.

Kazimierz Biskupi, Sompolno i Słupca zamierzają skorzystać z Programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, przeznaczonego dla gmin, w których trudniej jest kupić mieszkania na rynku komercyjnym, a przez to są one droższe. Nie wszystkich stać na wydatek kilkuset tysięcy złotych i to dla nich będą przeznaczone tanie mieszkania czynszowe, które wybudują gminy.

Jak poinformował Radio Poznań Grzegorz Maciejewski, wójt gminy Kazimierz Biskupi, w gminie powstaną trzy budynki wielorodzinne, w których znajdzie się 51 mieszkań. Koszt budowy metra kwadratowego budynku do stanu surowego zamkniętego obecnie gmina szacuje od 4700 do 5300 zł. Kazimierz Biskupi jest jednym z 19 samorządów, który chce wybudować niedrogie mieszkania czynszowe, a każda z gmin bierze udział w programie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, dzięki któremu dostała 3 mln zł i jest w stanie sfinansować część inwestycji. Inwestycja w Kazimierzu Biskupim rusza na dniach, a lokatorzy będą się mogli wprowadzić w 2025 roku.