Wielkopolska: Gminy wprowadzają nakaz oszczędzania wody!

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Pobiedziska, Godziesze Wielkie i Okonek wprowadziły już nakaz oszczędzania wody, a teraz ich śladem poszła gmina Rakoniewice w powiecie grodziskim. Burmistrz wydał zakaz podlewania ogródków wodą z wodociągu od godziny 6.00 do 24.00.

Zakaz podlewania ogródków oraz napełniania basenów obowiązuje już od tygodnia w gminie Pobiedziska i Godziesze Wielkie. Natomiast gmina Okonek zakazała w ogóle używania wody do innych celów niż bytowe od godziny 6.00 do 23.00.

Od 18 maja zakaz obowiązuje też w Rakoniewicach w powiecie grodziskim. „Wprowadza się zakaz podlewania z gminnej sieci wodociągowej ogrodów przydomowych, działkowych, upraw rolnych, tuneli foliowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów na terenie gminy Rakoniewice w godzinach od 6.00 do 24.00” – czytamy w komunikacie na stronie gminy. – „Zakaz obowiązuje do końca sierpnia 2022”.

To już nie pierwszy rok, kiedy gmina Rakoniewice wprowadza latem takie ograniczenie. Powód jest zawsze ten sam: znacznie większe zużycie wody, które powoduje, że ciśnienie w sieci bardzo spada. To z kolei jest kłopotliwe nie tylko dla mieszkańców, ale przede wszystkim dla rolników, którym urządzenia rolnicze, na przykład poidła, odmawiają posłuszeństwa z powodu zbyt niskiego ciśnienia wody. I rolnicy nie mogą napoić zwierząt.

Jak powiedział portalowi grodzisk.naszemiasto.pl Marcin Burzyński, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Rakoniewicach, jeśli wszyscy będą rozsądnie gospodarować wodą i przestawią podlewanie na godziny nocne, to wody dla nikogo nie zabraknie. Ale w skrajnych przypadkach będzie interweniowała policja, która za załamanie zakazu wydanego przez burmistrza może nałożyć mandat w wysokości nawet 500 zł.

Podziel się: