Wielkopolska: GDDKiA montuje kolejne tablice

tablica Stop Zły kierunek fot. GDDKiA

Choć nie są znakami drogowymi, to mają służyć jako wzmocnienie komunikatu dla kierowców, że jadą pod prąd. Taki jest cel tablic z napisem „STOP Zły kierunek”, które pojawiły się na drogach szybkiego ruchu w Wielkopolsce.

„Ich zadaniem jest ostrzeżenie kierowców przed możliwością wjazdu pod prąd na drogę szybkiego ruchu” – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Bo do takich przypadków dochodzi często, a każdy z nich to nie tylko łamanie przepisów, ale i ogromne zagrożenie na drodze. Tablice mają zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników dróg.

„W ubiegłym roku pilotażowo postawiliśmy pierwszych 10 tablic wzorowanych na rozwiązaniach stosowanych m.in. w Austrii, Niemczech, Słowacji czy Chorwacji” – informuje GDDKiA. – „Charakterystyczne duże, żółte tablice z napisem STOP Zły kierunek i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu pojawiły się m.in. przy autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl”.

Tablice takie można spotkać też w Wielkopolsce, a wkrótce przybędą następne. Obecnie możemy je spotkać na trasie S5, na węzłach Czerniejewo, Lipno, Rydzyna, Bojanowo oraz MOP Zamysłowo, Golina i Folwark, a także na trasie S11 na węzłach Wyrzysk, Koninko, Gądki, Kórnik, mieszków i Jarocin oraz rondo Strugi (wjazd z DK11 na S11 od strony Katowic) i rondo na początku S11 (obwodnica Kępna).

W najbliższym czasie tablice pojawią się na S5, na węzłach Iwno, Strumiany, Kościan i Rawicz, na S8, na węzłach Bralin, na S10, na węzłach Łobżenica Północ oraz na S11, na węzłach Mieszków i Ostrów Wielkopolski.