wtorek, 5 grudnia, 2023

Wielkopolska: Dwa kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń w regionie!

Siedem ognisk afrykańskiego pomoru świń z dwunastu wykrytych w Polsce znajduje się w Wielkopolsce, głównie w powiatach leszczyńskim i kościańskim. Dlaczego tak dużo jest w naszym regionie?

Jak wyjaśnił Radiu Poznań Tomasz Wielich, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt, powodem prawdopodobnie jest to, że akurat w Wielkopolsce mamy zagłębie produkcji trzody chlewnej, a najwięcej hodowców jest właśnie w powiatach leszczyńskim i kościańskim. Dodatkowo także w Wielkopolsce stwierdzono obszary, gdzie ASF występuje u dzików. Stąd też tu mamy większą liczbę zakażeń.

Tomasz Wielich zwrócił też uwagę, że czas żniw jest dodatkowym zagrożeniem dla hodowli, ponieważ poprzez uprawy kontakt z wirusem jest ułatwiony, a rolnicy podczas prac żniwnych mogą przenosić wirusa do swoich hodowli nieświadomie. Dlatego w czym czasie należy zwiększyć środki ostrożności w hodowlach, zwłaszcza w regionach objętych już ograniczeniami I, II i III.

Strona głównaWiadomości Leszno / Gostyń / Rawicz / KościanWielkopolska: Dwa kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń w regionie!